13:19, 4 липня, 2024 року
4 липня народився Джордж Еверест
Джордж Еверест

Як українські альпіністи підкорювали Еверест дивіться у сюжеті “Прокидайся”

4 липня 1790 року народився англійський геодезист Джордж Еверест, на честь якого назвали найвищу точку світу. На той момент гора називалася Пік XV, а тепер відома як Еверест, або як Джомолунгма.

Джордж Еверест працював у Британській Ост-Індській компанії. Більшість свого професійного життя провів у Індії (з 1818 по 1843). Під час роботи там зафіксував найвищі гірські вершини Гімалаїв. Їхню висоту згодом виміряв учень Евереста Ендрю Скотт Во. Саме він визначив, що Пік XV – це найвища точка світу. А в 1865 році Королівське географічне товариство надало цій горі ім’я Евереста, хоча він виступав проти цього.

Джордж Еверест народився в аристократичній родині. Після закінчення школи він вступив у військове училище. Вчився на відмінно. Завдяки цьому достроково закінчив навчальний заклад. У 16 років його, як кадета-артилериста, відправили служити в Індію.

Хлопець мав математичний склад розуму. Тому командир перевів його в геодезичну службу. 1814-го його відправили в експедицію на острів Ява. Там він провів два роки.

З 1818-го по 1843-й Еверест працював у геодезичній службі Індії. У 26 років став заступником начальника британської геодезичної служби в Індії Вільяма Лембтона. Дослужився до чину полковника.

Під керівництвом Джорджа Евереста зафіксували найвищі гірські вершини Гімалаїв. Ця робота тривала півстоліття - з 1806-го.

У 1823 році помер Вільям Лембтон і Еверест став його наступником. Через хворобу він 1825-го повернувся на батьківщину в Англію. Попри це керував роботою геодезичної служби Індії. Через 5 років Еверест повернувся назад. Там пропрацював ще 13 років.

Протягом цього часу зафіксував усі вершини Гімалаїв, але без вимірювання їх висоти. Усім вершинам присвоїли кодові назви. Джомолунгма була у списку, як "Пік XV".

Живий після смерті

У 53 роки Еверест пішов у відставку. В Британії його удостоїли титулу "сер" і обрали віце-президентом Королівського географічного товариства.

За роки роботи він виховав плеяду учнів. Один з них, Ендрю Во, працював над визначенням висоти Гімалаїв. Виявилося, що "Пік XV" не тільки найвища гора в Гімалаях, але й найвища точка земної кулі.