12:52, 1 липня, 2024 року
Штурм Капітолія
Штурм Капітолія

Верховний суд США скасував рішення суду нижчого рівня, що дозволяло висувати обвинувачення проти нападників на Капітолій 6 січня 2022 року за перешкоджання офіційним процедурам визнання результатів президентських виборів 2020 року. 

Шестеро з трьох суддів постановили скасувати рішення суду нижчої інстанції, яке дозволило обвинуваченому колишньому офіцеру поліції Джозефу Фішеру, висунути звинувачення у корупційному перешкоджанні офіційному процесу - затвердженню Конгресом перемоги президента Джо Байдена над Трампом у 2020 році, яке намагалися заблокувати учасники заворушень.

У рішенні, автором якого є голова Верховного суду Джон Робертс, суд застосував вузьке тлумачення закону про перешкоджання. В ньому зазначається, що прокурори повинні довести, що обвинувачений "порушив доступність або цілісність" документів чи інших записів, пов'язаних з офіційним провадженням, або намагався це зробити.

До Робертса приєдналися колеги-консерватори Кларенс Томас, Семюель Аліто, Ніл Горсуч і Бретт Кавано, а також ліберальний суддя Кетанджі Браун Джексон.

Робертс відкинув запропоноване Міністерством юстиції більш розширене тлумачення того, що є перешкоджанням, назвавши його "новим тлумаченням, яке криміналізує широкий спектр прозаїчної поведінки, наражаючи активістів та лобістів на десятиліття ув'язнення".

Консервативна суддя Емі Коні Барретт написала окрему думку, до якої приєдналися ліберальні судді Соня Сотомайор і Олена Каган.

Фішер оскаржив звинувачення у перешкоджанні, які федеральні прокурори висунули проти нього та сотень інших людей, включно з Трампом, у справах, пов'язаних з подіями 6 січня.

Суд нижчої інстанції отримав вказівку переглянути справу у світлі п'ятничного рішення.

Це рішення стало потенційним стимулом для Трампа, що кидає виклик демократу Джо Байдену на виборах у США 5 листопада 2024 року.

Очікується, що в понеділок, 1 липня, Верховний суд винесе рішення щодо клопотання Трампа про імунітет від судового переслідування у справі про підрив федеральних виборів. Трамп не визнав себе винним.

Кампанія Байдена заявила, що п'ятничне рішення "не змінює фундаментальної істини, що Дональд Трамп завжди буде ставити себе вище за нашу демократію".

"Жорстокі повстанці і ті, хто їх заохочує, повинні бути притягнуті до відповідальності, але Дональд Трамп думає інакше", - йдеться у заяві кампанії.

Водночас, генеральний прокурор Меррік Гарланд висловив розчарування цим рішенням.

"6 січня був безпрецедентний напад на наріжний камінь нашої системи управління - мирну передачу влади від однієї адміністрації до іншої", - сказав Гарланд, додавши, що п'ятничне рішення "обмежує важливий федеральний закон, який департамент намагався використовувати для того, щоб ті, хто несе найбільшу відповідальність за цю атаку, зіткнулися з відповідними наслідками".

Звинувачення передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 20 років у разі визнання винним, хоча 6 січня визнані винними у перешкоджанні обвинувачені, отримали набагато менші терміни ув'язнення.