14:25, 2 липня, 2024 року
Трампу надали "певний імунітет"
Трамп

Верховний суд США ухвалив рішення у понеділок, 1 липня, що колишній президент Дональд Трамп має імунітет від кримінального переслідування за офіційні дії, які він вчинив, перебуваючи на посаді, але не має імунітету щодо неофіційних дій. Рішення суду стосувалося справи штурму Капітолія прихильниками Дональда Трампа 6 січня 2021 року. Протестувальники не визнавали результату президентських виборів, де переміг Джо Байден.

Найвищий суд США залишив на розгляд судів нижчих інстанцій право вирішувати, у яких випадках Трампа можуть притягнути до відповідальності.

Рішення Верховного суду (6 голосів "за", і 3 - "проти") ухвалене в останній день нинішнього терміну роботи суду. Воно практично гарантує, що Дональда Трампа до президентських виборів восени цього року не судитимуть у кримінальній справі про його спроби скасувати офіційні результати президентських виборів 2020 року.

5 листопада колишній президент Трамп, імовірний кандидат у президенти від Республіканської партії, знову змагатиметься за Білий дім з президентом Джо Байденом, демократом, який переміг на виборах 2020 року, і на цей час є ймовірним кандидатом від Демократичної партії.

Трамп заперечував будь-які правопорушення, пов’язані з результатами виборів 2020 року, водночас довгий час стверджував, що під час голосування та підрахунку голосів були порушення, які коштували йому ще одного чотирирічного терміну в Білому домі.

Рішення Верховного суду стало першим випадком, коли суд вирішив, чи можна колишнього президента притягнути до відповідальності у кримінальній справі за дії, які він вчинив під час перебування на посаді, та чи має він імунітет від висунення звинувачень проти нього.

Основою американської юриспруденції є те, що ніхто не стоїть вище закону, всі мають однакові свободи й кожен підлягає судовому переслідуванню за порушення закону. Дональда Трампа звинувачували у спробах перекреслити результати демократичних виборів.

Трамп наполягав, що як голова виконавчої влади він мав повний імунітет, оскільки діяв як президент країни та намагався відстояти чесність результатів голосування. За його твердженнями, він програв вибори лише через шахрайство та порушення під час голосування.

Дональд Трамп та його прихильники подали понад 60 позовів у суди різних штатів, заявляючи про шахрайство на виборах. Усі позови були відхилені або припинені через відсутність доказів.