10:07, 12 липня, 2024 року
Контранаступ відміняється? Обіцянок неностатньо
НАТО

Попри мільярди доларів додаткової допомоги, про які НАТО оголосило цього тижня, офіційні представники Альянсу заявили, що Україна не буде готова розпочати контрнаступ або відвоювати у Росії значні території до наступного року.

Ракети, бойові машини, боєприпаси та засоби протиповітряної оборони від США і європейських країн доставлятимуться до лінії фронту тижнями, якщо не місяцями.

Деяке з нещодавно виділеного озброєння ще не закуплене і навіть не виготовлене.

Державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що довгоочікувані винищувачі F-16 будуть доставлені в Україну цього літа. Але навіть тоді вони можуть бути використані здебільшого в оборонних цілях, оскільки союзники обговорювали в кулуарах саміту НАТО у Вашингтоні, чи можуть військові літаки літати в російському повітряному просторі для нападу.

“У багатьох випадках ви могли бачити, що ми можемо приймати рішення, але, на жаль, ми не можемо ефективно їх виконувати”, – сказав президент Литви Гітанас Науседа. “Для мене особисто це величезне розчарування, тому що українці очікують, що ці товари надійдуть, ця військова техніка досягне України, але цього не відбувається”.

Більшість обіцянок Україні на саміті НАТО – це довгострокові зобов’язання, які допоможуть забезпечити безпеку країни протягом наступного десятиліття.

Високопоставлений чиновник НАТО заявив, що ця підтримка допоможе Україні стати на шлях до того, щоб наступного року дати відсіч Росії, в той час, як Україна чекає на прибуття більшої кількості західної зброї та перекидає більше своїх військ на фронт.

За словами іншого чиновника українці залишатимуться в обороні протягом наступних шести місяців, але у постійному русі на полі бою, який “зрештою не дасть їм змоги досягти значних успіхів”.

Російські авіаудари в понеділок, в результаті якого було пошкоджено “Охматдит”, коли лідери НАТО почали збиратися у Вашингтоні, підкреслили нагальну потребу України в засобах протиповітряної оборони.

Минулої весни пан Зеленський попросив сім сучасних систем протиповітряної оборони Patriot для захисту українських міст, але на саміті не отримав їх.

Натомість Україна отримає три додаткові батареї Patriot: дві з Німеччини та Румунії, про які було оголошено раніше, і одну зі Сполучених Штатів. ЗСУ також отримають інший тип потужної системи протиповітряної оборони, відомої як SAMP/T, яку Італія пообіцяла кілька тижнів тому.

Ще одна система Patriot буде доставлена, поки що по частинах, для заміни зламаних або зношених частин батарей, які вже знаходяться в Україні, сказав Рубен Брекельманс, міністр оборони Нідерландів.

Нідерланди сподівалися зібрати достатньо компонентів з усієї Європи, щоб відправити повний Patriot, “але Україна вже може використовувати ті частини, які ми постачаємо, тому це не означає, що нам потрібно чекати на інші”, – сказав пан Брекельманс.

Звісно, кілька країн-членів Альянсу пообіцяли нову допомогу, хоча не було зрозуміло, коли саме вона буде надана.

Брекельманс повідомив, що Нідерланди придбають ракети для винищувачів F-16 на суму 326 мільйонів доларів, які вони вже пообіцяли Україні. Канада оголосила, що виділить близько 367 мільйонів доларів для українських військових, у тому числі на підготовку пілотів. Британія надає більше артилерії, боєприпасів для кулеметів, протитанкових ракет та іншого обладнання. Нова Зеландія, яка не є союзником НАТО, заявила, що надасть $4 млн на закупівлю і розробку військових безпілотників. Минулого тижня Сполучені Штати оголосили про надання Україні 2,3 мільярда доларів військової допомоги.

За останні два роки війна виснажила запаси союзників по НАТО і продемонструвала, наскільки повільно уряди та комерційні виробники нарощують виробництво озброєнь.