14:03, 26 червня, 2024 року
У НАТО новий генсек
НАТО генсек

Марк Рютте, прем’єр-міністр Нідерландів, був призначений новим генеральним секретарем НАТО після того, як його єдиний конкурент на цю посаду – президент Румунії Клаус Йоганніс – відмовився від своєї кандидатури минулого тижня. 

Рютте замінить Єнса Столтенберга, чия каденція завершується у жовтні після восьми років керівництва альянсом.

Попри розбіжності в оцінці внутрішньої політики нідерландського прем’єра, яку він на чолі уряду провадив протягом 13 років, його міжнародний авторитет називають бездоганним. Зокрема, він начебто досі бачиться з колишньою канцлером Німеччини Ангелою Меркель та зберігає хороші контакти з екс президентом США Бараком Обамою. 

Особливі стосунки Марк Рютте налагодив і з іншим екс президентом США — Дональдом Трампом. За це він навіть отримав прізвисько «шепотуна Трампа» — як той, хто здатен утихомирювати гнів американського політика. Politico розповідало, що таке ім’я Рютте дали після того, як у 2018 році він зумів заспокоїти Трампа, коли американський лідер нарікав на недостатні оборонні витрати з боку європейських союзників НАТО.

Нідерландський прем’єр тоді зумів довести Трампу, що витрати зросли — і, мовляв, саме 45-й президент Сполучених Штатів заслуговує за це на похвалу. Прикметно, що самі Нідерланди майже протягом усього прем’єрства Марка Рютте залишалися серед тих членів НАТО, які не виконали зобов’язання витрачати щонайменше 2% свого ВВП на оборону. Попри це йому вдавалося підтримувати хороші стосунки з Трампом — послідовним критиком європейських країн, які не роблять внесків у запитуваних Альянсом обсягах.

Такі стосунки з американським лідером стали предметом гордості прем’єра, розповідав Politico Тон Еліас — колишній соратник Марка Рютте по партії. У 2019 році Трамп навіть сказав, що вони з нідерландським очільником уряду стали «друзями».

На цьогорічній Мюнхенській конференції з безпеки Марк Рютте визнав, що Трамп завжди мав рацію, вимагаючи від ЄС робити більші внески на оборону. «Припиніть стогнати, скиглити та лаяти Трампа», — закликав він тоді й додав, що незалежно від того, чи повернеться Трамп у Білий дім, «ми повинні працювати, хто б не був на танцмайданчику».

«Він може донести послання, жорстке, як цвяхи, але з оксамитовою усмішкою», — розповідав про Рютте його колишній однопартієць Еліас. 

Рютте відомий своєю підтримкою дипломатичного вирішення конфлікту між Росією та Україною. 

Чи не єдиний світовий лідер, із ким Марк Рютте не має хороших стосунків, — володимир путін. Reuters писав, що на його ставлення до росії сильно вплинула катастрофа пасажирського літака MH17, який у 2014 році росіяни збили в небі над Донецькою областю. Тоді серед 298 жертв — 196 були громадянами Нідерландів. Після повномасштабного вторгнення росії в Україну його риторика була послідовною — під час виступу в ООН у 2022 році він попереджав, що протистояння з агресором для західних демократій буде серйозним. 

НАТО має бути потужним, щоб протистояти москві, а інші лідери Європейського Союзу не повинні бути наївними щодо путінської росії.

                                                                       Марк Рютте, прем’єр Нідерландів

 

Пізніше він навіть закликав «ментально не переоцінювати путіна», назвавши його «не сильною людиною». Проте його позиція щодо росії не виходить за межі його загального політичного образу — стриманого, дипломатичного і такого, що уникає прямих зіткнень. Саме це дало йому перевагу перед іншою конкуренткою на посаду генерального секретаря Альянсу — естонською прем'єром Каєю Каллас, яку деякі союзники вважали занадто жорсткою.

Підтримка України, утім, лишається одним із ключових досягнень Рютте на міжнародній арені — із початку великої війни Нідерланди були вагомим партнером. Приміром, саме ця держава була однією із співзасновників «коаліції F-16», яка має постачати Україні західні винищувачі та навчати українських пілотів на них літати.

Нідерландський прем’єр висловлював прихильність до українського президента. Пригадуючи свою зустріч із ним п’ять років тому в Києві, Рютте відгукувався про Зеленського, як про «людину з місією» та щедро сипав компліментами: «Я переконаний, що успіх України у війні значною мірою залежить від менталітету, який Зеленський передав із самого початку»