8:10, 17 липня, 2024 року
Вчені створили препарат, який на 100% захищає від зараження ВІЛ-інфекції
ВІЛ-інфекції

Лише дві ін'єкції на рік нового препарату проти ВІЛ можуть захистити молодих жінок в Африці від інфікування хворобою, що передається статевим шляхом, про це свідчать результати нового дослідження.

Оголошуючи результати, компанія Gilead Sciences Inc. заявила, що її препарат проти ВІЛ ленакапавір продемонстрував 100% ефективність у якості профілактичного лікування.

Це перший раунд даних, отриманих в рамках програми PURPOSE компанії Gilead, яка складається з п'яти випробуваних препаратів для профілактики ВІЛ, що проводяться по всьому світу, зазначили в компанії.

"З нульовим рівнем інфікування та 100% ефективністю ленакапавір, який приймається двічі на рік, продемонстрував свій потенціал як новий важливий засіб для профілактики ВІЛ-інфекції”, - заявив головний лікар Gilead д-р Мердад Парсі у прес-релізі, в якому оголошено про результати дослідження. "Ми з нетерпінням чекаємо на нові результати клінічної програми PURPOSE і продовжуємо рухатися до нашої мети - допомогти покласти край епідемії ВІЛ-інфекції для всіх і всюди".

Рандомізоване контрольоване дослідження ленакапавіру, проведене в Уганді та Південній Африці, перевірило, чи дві ін'єкції ленакапавіру на рік забезпечать кращий захист від ВІЛ-інфекції, ніж дві інші щоденні таблетки, які широко використовуються в країнах з високим рівнем доходу.

Результати застосування ленакапавіру були настільки переконливими, що випробування було достроково припинено після того, як незалежний комітет з аналізу даних вирішив, що всім учасникам слід запропонувати ін'єкцію, оскільки вона, безперечно, забезпечує кращий захист від вірусу, повідомили в Gilead.

Жодна з 2134 жінок, які отримували ленакапавір, не заразилася ВІЛ, тоді як 16 з 1068 жінок, які приймали Труваду, щоденні таблетки, що випускаються вже більше десяти років, і 39 з 2136 жінок, які отримували новіші щоденні таблетки під назвою Дескові, були інфіковані.

"Для молодої жінки, яка не може потрапити на прийом до клініки в місті, для молодої жінки, яка не може приймати таблетки, не наражаючись на стигму чи насильство, ін'єкція лише двічі на рік - це той варіант, який може вберегти її від ВІЛ", - сказала Ліліан Мвореко, яка очолює групу під назвою "Міжнародна спільнота жінок, які живуть з ВІЛ у Східній Африці", в інтерв'ю газеті "Таймс".

Проте дані Gilead ще не були опубліковані в рецензованому журналі. Друге дослідження, що проводиться в шести інших країнах, тестує ленакапавір на чоловіках, які мають секс з чоловіками, трансгендерами і є споживачами ін'єкційних наркотиків, повідомили в компанії. Проміжний аналіз цих результатів відбудеться пізніше цього року.

Хоча "Трувада" вже багато років широко використовується геями в США та інших країнах з високим рівнем доходу, вона не настільки ефективна в Африці, де її використання було низьким, особливо серед вразливих молодих африканських жінок, повідомляє " Таймс ".

Є надія, що ін'єкція двічі на рік, яка набагато зручніша, ніж щоденний прийом таблеток, виявиться більш ефективним засобом профілактики в цій країні.

Залишається питання доступу: За даними "Таймс ", компанія "Гілеад" бере 42 250 доларів з пацієнта на рік за ленакапавір у Сполучених Штатах.

Однак компанія Gilead пообіцяла швидко зробити великі обсяги препарату доступними "за цінами, які уможливлять широку доступність" у країнах з низьким рівнем доходу та високим рівнем захворюваності на ВІЛ-інфекцію.

Комісія навіть зупинила випробування, щоб швидше надати ін'єкції нужденним. 

100% захисту потрібно робити дві ін'єкції на рік, кожна вартістю 21 125 доларів. 

Але вчені вже думають, як здешевити виготовлення препарату для більш доступної маси людей.