13:59, 9 серпня, 2024 року
Всі знищують боксерку з Алжиру – кажуть, що вона трансгендер і чоловік
Олімпійські ігри

Скандал у боксерських змаганнях на Олімпіаді. У категорії до 66 кг жіночих змагань вже у першому раунді італійка Ангела Каріні (несіяна) знялася через 46 секунд бою із представницею Алжиру Іман Хеліф.

Бою вистачило на два удари по району обличчя – один із них, схоже, зламав Каріні ніс. Після того було помітно, як вона сказала своїй команді «Це неправильно» і, зрештою, завершила достроково бій.

«Я вийшла на ринг, щоб битися. Я не здавалася, але один удар був занадто болючим, тому я сказала, що досить. Виходжу з високо піднятою головою. Після другого удару, після багаторічного досвіду, я відчула сильний біль у носі. Я сказала достатньо, бо не хотіла продовжувати. Я не змогла завершити бій після удару в ніс. Тому краще було покінчити з цим», – пояснила вона своє рішення журналістам, додавши, що хотіла цим боєм вшанувати памʼять батька.

Алжирку вже знищують в соцмережах – від світу боксу до політиків

Частина соцмереж вже обурилися цим боєм і самим фактом, що Хеліф брала в ньому участь – бо рік тому її відсторонили від чемпіонату світу з боксу за надвисокий рівень тестостерону («провалений гендерний тест», якщо хочете).

Серед тих, хто обурився, є і професійні боксери і боксерки. Наприклад, Дерек Чісора: «Це справедливо?»

Ебані Бріджес: «Вони точно ніколи не змагалися в цьому виді спорту, тому що кожен, хто змагався, знає, що це погано».

І Раян Гарсія: «Зачекайте, це реально? Чоловік бореться з жінкою на Олімпіаді? Хтось може пояснити?»

Так і максимально далекі від боксу люди, як-от авторка саги про Гаррі Поттера Джоан Роулінг: «Поясніть, чому вам окей, коли чоловік б’є жінку публічно заради вашої розваги. Це не спорт. Це чоловіки, які насолоджуються своєю владою над жінками».

Чи відомий ультраправий акаунт Libs of TikTok на 3,3 млн підписників: «Бідна дівчина. Для цього вона тренувалася все життя. Олімпійські ігри санкціонують насильство щодо жінок».

Висловилася після бою і премʼєр-міністерка Італії Джорджія Мелоні: «Я вважаю, що спортсменок, які мають чоловічі генетичні особливості, не можна допускати до жіночих змагань. І не тому, що ви хочете когось дискримінувати, а щоб захистити право спортсменок змагатися на рівних».

Попередньо:

• Хеліф справді провалювала тест на тестостерон – на чемпіонаті світу 2022 та 2023-го років під егідою IBA. МОК, під чиєю безпосередньою егідою – через невизнання IBA (через непрозоре переобрання росіянина Умара Кремльова президентом) – у цьому циклі проводить турнір, уточнив, що це сталося через «підвищений рівень тестостерону».

Ця історія стосується не лише Хеліф – а й боксерки з Тайваню Лінь Юй Тін, яка розпочне змагання 2 серпня в категорії до 57 кг.

• IBA 31 липня оприлюднила заяву, у якій ствердила, що не проводила Хеліф та Лінь тест на тестостерон, а якийсь інший – «при цьому конкретні дані залишаються конфіденційними». Однак зазначила, що «цей тест остаточно показав, що обидві спортсменки не відповідають необхідним критеріям прийнятності, і було встановлено, що вони мають конкурентні переваги над іншими учасницями».

• Це рішення IBA набрало чинності в межах IBA зокрема і через дії (або бездіяльність) самих спортсменок. IBA зазначає, що Лінь не оскаржувала її рішення у Спортивному арбітражному суді в Лозанні взагалі. Хеліф оскаржувала – але сама ж і відкликала цю скаргу.

• Хеліф та Лінь вже змагалися на Олімпіаді – в Токіо. Це, власне, на питання про допуск спортсменок відзначив речник МОК Марк Адамс: «Ці спортсменки змагалися багато разів раніше протягом багатьох років, вони не просто прибули раптово – вони змагалися в Токіо».

Хеліф змагалася в категорії до 60 кг, де у чвертьфіналі програла майбутній олімпійській чемпіонці Келлі Гаррінгтон з Ірландії. Лінь в 1/16 фіналу категорії до 57 кг відлетіла від майбутньої срібної призерки Несті Петесіо з Філіппін.

Усього в карʼєрі Хеліф є 9 відомих сайту BoxRec поразок в любительському боксі – жіночому, звісно ж.