12:14, 15 липня, 2024 року
Тренд Євро 2024 - дірки на шкарпетках
Євро 2024

Це зробив висхідна зірка збірної Джуд Беллінгхем, а 2022 року цим же займався його колега Букайо Сака.

Деякі з провідних футболістів Англії прорізали дірки в шкарпетках до Євро-2024. Журналісти та вболівальники задалися питанням, чому футболісти почали псувати свої шкарпетки, причому цьому цьому тренду вже кілька років. І йому є наукове пояснення. 

Висхідна зірка збірної Англії Джуд Беллінгхем грав проти Нідерландів у середу в дірявих гольфах, причому дірок було кілька.

Уважні вболівальники, які спостерігали за Євро-2024 цього літа, могли помітити, що у багатьох команд були діряві шкарпетки, і це не вперше. Ще 2018 року правого захисника і капітана клубу "Манчестер Сіті" Кайла Вокера помітили в шкарпетках, які мали такий вигляд, ніби вони знавали найкращі дні, а гравець "Арсеналу" Букайо Сака також порізав свої шкарпетки до чемпіонату світу 2022 року.

Але чому футболісти роблять дірки в шкарпетках?

Гравці носять довгі шкарпетки, або гольфи, тому що вони зігрівають м'язи ніг і забезпечують надійну фіксацію щитків. Хоча вони неймовірно корисні, вони можуть бути доволі тісними, що може спричинити проблеми з кровообігом і циркуляцією крові. Тому прорізання отворів — це розумний спосіб обійти незручності.

Виступаючи після гри між Manchester City і Newcastle United у 2018 році, де Вокер був помічений з дірками в шкарпетках, експерт BT Sport Джермейн Дженас пояснив сучасну тенденцію футболістів знімати напругу в литках. Він сказав: "Йдеться про функціональність. Він, очевидно, думає, що його гольфи занадто тісні, тому він прорізає в них дірки, щоб поліпшити кровообіг у литках і не допустити судом. Річард Данн сказав, що це відбувається вже багато років. Це не новина".

"У міру того, як триває матч, литки футболістів опухатимуть, оскільки вони наповнюються кров'ю через навантаження і в шкарпетках стає тісно. Це може призвести до того, що шкарпетки будуть відчуватися тісними. Останнє, чого хочуть гравці, — це обмежити приплив крові до ніг, тому занадто тісні шкарпетки можуть стати реальною проблемою. З іншого боку, певний рівень компресії може поліпшити продуктивність за рахунок зниження м'язової втоми", — зазначив доктор.


Доктор Фоссен також зазначив, що це може бути ще й своєрідний ритуал: "Футболісти відповідально готуються до матчів і щоразу, коли вони знаходять щось, що, на їхню думку, покращує їхню гру, вони хочуть повторити це".

Також на його думку, компресійний ефект шкарпеток може знизити стомлюваність під час тривалих вправ і зменшити набряки після вправ. Однак погано підібрана або занадто тісна шкарпетка може зменшити подачу кисню до м'язів, викликати роздратування під час гри і підвищити ризик тромбозу. Прорізавши отвори в стратегічних місцях, футболісти можуть домогтися ідеального рівня компресії для своїх стегон протягом усього матчу.