11:46, 27 червня, 2024 року
Угорщина вимагає визнати всю територію Закарпаття "традиційно угорською"
Закарпаття

Офіційний Будапешт вимагає від України визнати всю територію Закарпаття, включаючи райони, де угорці ніколи не проживали, як "традиційно угорську". 

Цю вимогу згадано в статті "Європейської правди". За інформацією журналістів, цей пункт є частиною 11 вимог, які Україна отримала від глави угорського МЗС Петера Сійярто в січні 2024 року, але які не були оприлюднені до цього часу. 

Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан погодився підтримати початок переговорів про вступ України до ЄС лише при умові, що українська влада публічно зобов'яже виконати ці вимоги.

"Навіть ті, в яких угорці історично ніколи не жили. Підстава — те, що загалом у Закарпатській області за переписом 2001 року та попередніх років частка угорців складала понад 10%", — йдеться у матеріалі.

Стаття "Європейської правди" зауважує, що найбільш спірний пункт стосується визначення місць в Україні з особливим рівнем гарантій для угорців. 

Будапешт настоює на автоматичному визнанні "традиційно угорськими" всіх населених пунктів Закарпаття, включаючи ті, де угорці історично не проживали. Підставою для цього є дані перепису 2001 року та попередніх років, коли частка угорців в Закарпатській області перевищувала 10%.

Згідно з українським законодавством, населений пункт може визнаватися з "традиційним" проживанням меншини, якщо протягом останніх 100 років ця етнічна група становила не менше 10% від загального населення. 

Проте угорський уряд вимагає скасувати цю норму зовсім.

"Отже, будь-яка кількість угорців, що колись жила тут, робить цю територію "угорською"," - підкреслили журналісти.

Крім того, офіційний Будапешт настійливо вимагає від України використовувати лише перепис 2001 року для визначення чисельності угорців на Закарпатті, не зважаючи на те, що кількість угорців у цьому регіоні зменшилася майже вдвічі через видачу угорських паспортів Орбаном.