13:57, 9 вересня, 2024 року
Україна втратила більшість авіапарку: причини скорочення з 90-х до сьогодення
Війна в Україні

На початку 90-х років, Україна володіла одним із найбільших авіапарків у Європі. Це була потужна авіаційна сила, яка могла похвалитися понад 500 винищувачами різних типів та близько 780 гелікоптерами. У момент здобуття незалежності Україна займала третє місце в Європі за кількістю авіаційної техніки, поступаючись лише Росії та країнам НАТО. Однак, вже на 2022 рік ці показники значно скоротилися, і в країні залишилося всього близько 120 літаків і 120 гелікоптерів. Що ж призвело до таких змін?

Причини скорочення авіапарку

Зменшення кількості літаків та гелікоптерів в Україні було спричинене кількома факторами. По-перше, велика частина техніки була морально застарілою ще на початку 90-х років і потребувала виведення з експлуатації. Також підтримка такого значного парку вимагала великих фінансових ресурсів, які країна не могла собі дозволити. Окрім цього, деякі моделі літаків, зокрема ті, що могли бути носіями ядерної зброї, Україна була змушена утилізувати згідно з міжнародними вимогами.

Вплив зовнішніх факторів

Важливим фактором, який вплинув на скорочення авіаційного потенціалу України, був тиск з боку Росії. Стратегічна авіація, зокрема літаки-заправники та літаки радіоелектронної боротьби, були частково передані Росії у 90-х та на початку 2000-х років. Ці передачі відбувалися за заниженими цінами, що сьогодні оцінюються як значні втрати для обороноздатності України.

Агенти впливу та масові скорочення

Одним із найсерйозніших ударів по українській авіації стала діяльність російських агентів в Україні. У період з 2002 по 2004 рік велика кількість техніки була демонтована або продана, зокрема країнам Близького Сходу та Африки. Ці процеси відбувалися під тиском з боку агентів Кремля, які впливали на рішення в українських військових відомствах.

Війна з Росією: нові втрати

З початком російської агресії у 2014 році Україна продовжувала втрачати авіатехніку. Хоча кількість втрат не була критичною, повномасштабне вторгнення Росії в 2022 році призвело до значних втрат як бойової, так і транспортної авіації. Точні цифри втрат залишаються засекреченими, однак відомо, що Україна втратила кілька важливих бойових літаків за останні два роки війни.

Таким чином, сьогодні українська авіація значно поступається своєму потенціалу на момент здобуття незалежності. Фінансові труднощі, тиск з боку міжнародних гравців і російський вплив суттєво скоротили військову міць країни в небі, але навіть у цих умовах українські пілоти продовжують боронити небо над країною під час війни з Росією.