Велика Британія оголосила про рекордні витрати на оборону: лазерні системи, автономні судна та потужні підводні човни
Усі новини
Велика Британія оголосила про рекордні витрати на оборону: лазерні системи, автономні судна та потужні підводні човни

Уряд Великої Британії переглядає підходи до оборони. Нова реформа підвищить бюджет до 3% ВВП. Кошти спрямують на лазерні системи, автономні судна та потужні підводні човни. Докладніше про безпекову позицію Лондона розповіли у програмі "Лінія Фронту" на телеканалі "Ми-Україна+".

Масштабна війна рф проти України змусила низку країн переглянути власну оборонну політику. Геополітична криза стала каталізатором для переформатування стратегічних позицій між США та Європою. Зрештою, ці зміни стануть вирішальними в майбутньому, певні аналітики. Лондон усе частіше виходить на передову дипломатичної арени, щоби гарантувати безпеку своїх союзників. Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер закликає діяти швидко та ефективно у відповідь на загрози.

"Вся країна відчуває, що зараз ми перебуваємо в періоді більшої нестабільності, ніж, можливо, були протягом кількох останніх років. Я думаю, що вся країна звертає все більше уваги на питання оборони і безпеки. Пересічні британці більш уважно спостерігають за тим, які процеси відбуваються в світі. Консолідація суспільства в такий турбулентний час дуже важлива", – сказав Стармер.

Велика Британія відразу відкинула вимогу російського диктатора Володимира Путіна до союзників України щодо зупинки постачання зброї під час припинення вогню. Речник прем'єр-міністра Сполученого королівства Кіра Стармера Дейв Паренс зазначив, що Лондон завжди підтримуватиме Київ у військовому питанні. А гучні заяви Кремля – лише маніпуляції Путіна, що прагне вкотре залякати союзників.

Тим часом у Чехії вважають, що Франція та Велика Британія вже стали новими лідерами безпеки в Європі.

"Це час, коли сильніші держави повинні відігравати більшу роль. Саме ті, що володіють конкретною силою, тобто Франція і Велика Британія. Ядерні держави. Я бачу тут шанс не для реінтеграції в ЄС. Я не думаю, що це мета британського народу. Однак я сподіваюся на більш сильну і відкриту співпрацю, тому що це дуже важливо для нашого континенту", – заявив прем'єр-міністр Чехії Петер Фіала, в інтерв'ю в виданню Financial Times.

Офіційно Лондон впевнений, що Європа не може допустити сценарію, коли росія диктуватиме свої умови на континенті. Тому зараз важливо створити умови, за яких країни ЄС будуть готові до спільних дій у сфері безпеки, навіть якщо це вимагатиме додаткових зобов'язань і фінансових витрат.

Велика Британія вже підготувала для участі в повномасштабній війні понад 52 тисячі українських захисників. Цьогоріч Лондон виділить Києву майже 5,5 мільярдів доларів на військову допомогу. Одночасно Сполучене Королівство покращує стан власної армії. Нещодавно відбулася церемонія закладання кіля нового підводного човна, який стане найбільшим крейсером-носієм міжконтинентальних балістичних ракет Королівського флоту. HMS Dreadnought – перший із чотирьох запланованих човнів такого типу. Він має надійти на озброєння у 2030-х роках.

Не зупиняються спроби Лондона покращити ситуацію і на політичній арені.

"Ніхто не повинен сумніватися, що зусилля, які Велика Британія разом із Францією роблять для формування коаліції націй, готових втрутитися та допомогти забезпечити тривалий мир у будь-якій погодженій угоді щодо України, є критично важливими та масштабними. Проте заходи безпеки або гарантії в контексті домовленостей потребуватимуть підтримки США", – сказав міністр оборони Великої Британії Джон Гілі.

Станом на 1 липня 2024 року британська армія налічувала майже 75 тисяч військовослужбовців, ще 26 тисяч – це добровольці резерву. У складі Королівських військово-морських сил 10 підводних човнів і 72 надводних кораблів, зокрема 59 бойових та 13 у складі допоміжного флоту. На озброєнні армії перебуває понад 3 тисячі одиниць бойової техніки, зокрема більше 800 бронетранспортерів і майже 900 бойових броньованих машин. Та ці показники поступово збільшуватимуться через загрози зі сторони росії.

Черговий саміт "Коаліції охочих" відбувся минулого тижня у Франції. Участь у перемовах взяли близько 30 країн.

Союзники України дискутували про посилення європейської оборони та надання гарантій безпеки Києву. Говорили, зокрема, і про розгортання військ стримування. Кір Стармер повідомив, що делегації військових Великої Британії та Франції прибули в Україну для розробки формату функціонування військ-партнерів на території нашої країни. Він наголосив, що наступне засідання контактної групи з питань оборони у форматі Rammstein відбудеться 11 квітня.

"Європа мобілізується разом заради мирного процесу в масштабах, яких ми не бачили десятиліттями, за підтримки партнерів з усього світу. Ми сповнені рішучості досягти справедливого і тривалого миру. Тому що ми знаємо, це життєво важливо для України і Європи в цілому. Я чітко усвідомлюю, що цей процес також життєво важливий для Великої Британії", – зазначив Кір Стармер.