
Свята – це радість, подарунки, яскраві емоції та спільні традиції. Але за чарівними датами дуже часто стоять гроші. Як бізнесмени заробляють на святах? Деталі розповіла команда проєкту "Манупулятори" на "Ми-Україна+".
Як приклад, новорічні святкування – люди купують ялинки, прикраси, подарунки, шампанське, святкову їжу. Проте кожен елемент новорічного декору та кожен подарунок – це бізнес. За даними National Retail Federation, понад 157 мільйонів американців роблять покупки у передсвяткові дні. І кожна витрата включає не лише товар, а й частку витрат на маркетинг, рекламу, святкове оформлення магазинів та навіть костюми Санти.
"Феномен Нового року – це дуже такий надзвичайний феномен людського буття. Він безпосередньо пов'язаний з тим, що людське життя, будь-яке, вимірюється роками. Стільки-то років від того, від того, від того. Тому Новий рік має сакральне і дуже важливе значення в житті людини і людства взагалі. Саме тому до Нового року люди ставляться з присмаком магічності і чарівності", – зазначив психолог Юрій Ірхін.
Після зими – нова хвиля. День святого Валентина – це ще один привід для бізнесу. Хоча Католицька церква виключила Валентина зі списку святих. свято залишилося. У багатьох країнах це популярний день для купівлі сувенірів, квітів, листівок у формі сердець. Легенда — красива, але її головна сила сьогодні в її здатності продавати.
"Святий Валентин – це фактично, священник, який жив у Римі. За легендами, священник таємно вінчав молодят і цим він став відомий. Але насправді в 1969 році Католицька церква виключила його зі списку святих, тому що існування його не дуже-то підтверджується. Православна церква теж не вважає його святим, протестанти теж його не вважають святим. Саме тому, це суто цивільне таке свято, яке зараз є доволі таки популярним. Красива легенда, маркетизована", – сказав історик Гліб Капустін
Влітку кількість свят зменшується, адже люди у відпустках. Це впливає на тип витрат, вони зміщуються у бік відпочинку, подорожей та розваг. Осінь повертає нас до календаря: День знань, Хелловін, Чорна п'ятниця, Октоберфест. Саме осінні акції дозволяють бізнесменам очистити запаси на складах.
А зима – це знову цикл, що починається з Різдва й Нового року. Лише на різдвяному сезоні, за даними Світового банку, світ заробляє понад 1,5 трильйона доларів. Це більше, ніж ВВП багатьох країн. Найбільше ж заробляє Китай: у 2023 році ринок подарунків там сягнув 1,3 трильйона юанів, а до 2027 року прогнозували зростання до 1,6 трильйона.
Великі корпорації, маніпулюючи нами, щороку отримують величезні прибутки, використовуючи наше природне бажання святкувати та дарувати подарунки. Як ми можемо з цим боротися? Дуже просто. Давайте, якомога частіше, дарувати одне одному спогади, щастя, дружбу і любов. І намагатися для тих, кого ми кохаємо, перетворити на свято кожен день.
Маніпуляція може бути невидимою, але її наслідки – реальні. Вибір, чи піддатися їй, чи вирватися на свободу – завжди за вами.