
Коли все місто засинає, у столиці прокидається нічний бізнес. Інтернет рясніє оголошеннями про послуги нічного таксі. За оплату подекуди у шість разів вищу та водії готові довезти у будь-яку точку міста і навіть зробити доставлення. Хто ці люди, що здійснюють такі перевезення? Скільки коштують поїздки? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Таксі у комендантську годину, доставка алкоголю, їжі, напоїв, квітів та ліків. Такими оголошеннями буквально рясніє інтернет. Телефонуємо за кількома номерами. По той бік слухавки – водії обіцяють гарантовану поїздку в комендантську годину – без пригод.
“Як правило, показую документи і їдемо далі, я маю право пересуватися, ви зі мною, ви моя дружина, може ми там їдемо, ви вагітні. Короче, мільйон причин можна придумати”, – сказав водій.
Ціни на послуги нічного таксі — при цьому захмарні. Наприклад, поїздка від залізничного вокзалу Києва до метро Теремки – обійдеться у 1900 гривень. Для порівняння вдень це коштуватиме в районі 350 гривень. До метро Осокорки, за словами водія, й того дорожче – 2000 гривень. Пасажиру з собою треба мати лише паспорт. Якщо авто зупинять правоохоронці, чоловік запевняє, всі проблеми вирішить сам.
“Переїзд мостів тягне за собою небезпеку, проблеми це ТЦК, поліція, це ЗСУ і всі мости перекриті. Тому я там або даю грошей, або... в загальному там є певні труднощі, від цього і ціна”, – розповів таксист.
Каже, перевозить людей лише в певний час і під прикриттям. Щоб на роботі не дізналися та додав, що тільки під час комендантської години, бо працює в армії. І таким службовим становищем користуються і представники інших оголошень нічного таксі. Вартість, поїздки оголошують не всі. Але кажуть, на місці можна домовитися.
Офіційно на роботу нічного таксі у Києві дозволи не отримала жодна компанія. Декілька таких запитів сервіси відправили до військової адміністрації, але поки що відповіді не отримали. Експерти кажуть, такі перевезення здійснюють у столиці нелегально, тому ціну водії формують, яку хочуть.
Працювати таксі у комендантську годину дозволили лише у Львові та області, і то двом компаніям. Водії, що здійснюють такі поїздки – отримали перепустки. Пасажирам вони не потрібні. Таке рішення ухвалила Львівська військова адміністрація й ось чому:
“Багато потягів і автобусів у Львові прибувають вночі, коли легально викликати таксі неможливо. Від 20 до 30 потягів зупиняються у Львові з 00:00 до 05:00, і часто людям з дітьми треба дістатися до своїх домівок, готелів чи інших локацій”, – пояснив перший заступник міського голови Львова Андрій Москаленко.
За порушення комендантської години в Україні передбачена адміністративна відповідальність, і у разі зупинки машини, вона буде застосовуватися до всіх, хто є в авто, якщо вони не мають перепусток на пересування. А якщо водій використовує такий документ не за призначенням, його можуть забрати. Але довести, що водій використовує службове становище і незаконно таксує, буде складно.
“Треба буде ще доказати, що це саме водій і пасажир, а не просто дві людини, які їдуть в машині, це пасажир має надати відповідні коментарі зі свого боку, водій зі свого боку, має бути факт передачі коштів й тому говорити про те, що зупинили водія з пасажиром вночі, це дуже так важко”, – зазначив юрист В'ячеслав Шарейчук.
Під час патрулювання правоохоронці проводять роз'яснювальну роботу з такими порушниками, складають протокол і направляють справу до суду. Там вже вирішують суму штрафу. Вона може бути від 170 до 500 гривень. У разі повторного порушення протягом року сума штрафу подвоюється.