
Україна зробила значний крок у захисті неба від ворожих ракет та БПЛА, презентувавши нову лазерну систему під назвою “Тризуб”. Що бойові лазери робити вміють, а що - ні? В чому їх переваги, а в чому - недоліки? Подробиці розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Україна розширює арсенал зброї. Тепер ЗСУ зможуть збивати ударні дрони ще ефективніше. Засліплює та знищує. У Силах безпілотних систем показали, як проходять випробування нової системи. Її презентацію анонсували ще у грудні минулого року. Принцип роботи лазера полягає у створенні надпотужного випромінювання, яке концентрується в одній точці.
"Ідея цього випромінювання дуже проста: коли в нас є певний атом, на нього може потрапити певне світло, певний квант світла, він називається фотон і під дією цього фотону, цей атом може випромінити додатковий фотон, і у нас їх утвориться два. Потім утвориться при взаємодії з іншими атомам 4, 8, 12 й у нас відбудеться потужне наростання світлового випромінювання", – сказав доцент кафедри електрофізики КНУ ім. Тараса Шевченка Михайло Висоцький.
Для установок використовують імпульсні лазери, пояснюють фахівці. Зазвичай в пучок об’єднують до п'яти променів й за допомогою радарів спрямовують їх в ціль.
"В одному, дуже короткому імпульсі зосереджено величезну кількість енергії. Якщо ця величезна кількість енергії, яка стиснута у дуже короткий пучок потрапить на певне середовище, наприклад певний метал чи щось ще, то чим більша енергія в цьому імпульсі, тим більше ми можемо його зруйнувати або прорізати", – пояснив Висоцький.
Балістичні ракети лазери збивати не зможуть, бо летять вони високо та дуже швидко. Класичні системи ППО лазерні установки не замінять ще й тому, що не можуть працювати в дощ, сніг чи туман. У вологому повітрі промінь розсіюється. Проблема мобільності лазерних установок теж поки не вирішена. Адже для того, щоб заживити одну таку “гармату”, потрібен генератор або зарядна станція потужністю близько 100 кіловатів.
Використовувати лазерну зброю можна оптимально в стаціонарних системах ППО, зазначають експерти. Але попри свою недосконалість лазерна зброя все одно може бути дуже корисною.
Скільки коштує сама установка “Тризуб”, наразі невідомо. Цієї інформації ще немає, бо проєкт перебуває у стадії доопрацювання. Але досвід інших держав говорить, що вартість однієї лазерної “гармати” може бути 100-500 мільйонів доларів. Україна стала восьмою країною у світі, яка має лазерну зброю. Аналогічні розробки ведуть США, Велика Британія, Китай, Південна Корея, Китай, Ізраїль та рф.