
Угорщина хоче вийти з Міжнародного кримінального суду. Водночас Америка вже покинула міжнародну групу розслідування злочинів агресії рф проти України. Хоча притягувати до кримінальної відповідальності окупантів продовжують і далі. Як подібні дії вплинуть на розслідування воєнних злочинів, чи не уповільниться процес – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Телефонна розмова російського військового Романа Биковського з дружиною Ольгою стала відома на весь інтернет. Жінка заохочувала ґвалтування, втім наразі отримала вирок суду. Вона має відбути покарання у вигляді 5 років ув'язнення. Засуджують і вороже командування. Так на Чернігівщині двоє військових отримали довічне ув'язнення. Вони викрали та катували трьох братів. Двох вбили, а одному вдалося вижити. Засудили і росіянина, який викрадав та катував мешканців Херсонщини за проукраїнську позицію. Військовий рф отримав 12 років за ґратами.
Росіяни й надалі продовжують звірства на окупованих територіях, а мирні міста щоденно обстрілюють. Перелік воєнних злочинів невпинно збільшується. Поки що в Україні відкрили понад 100 тисяч кримінальних проваджень. Розслідувати звірства росіян допомагали й США. До міжнародної групи розслідування злочинів агресії росії проти України Америка приєдналася у 2023-му році. Але наразі адміністрація Трампа припинила цю діяльність. Експерти кажуть: це рішення не було неочікуваним на тлі зближенні адміністрації Трампа з керівниками росії.
"Це послаблення, супроводження також дуже важливих розслідувань і часто є також фінансова складова, яка необхідна для того, щоб ті чи інші спеціалісти не були тут в Україні, вони займалися пошуками тих чи інших необхідних доказів, формували бази", – розповів експерт-міжнародник Богдан Ференс.
Натомість юристи впевнені, ці дії не можна назвати небезпечними, адже міжнародна група не має юридичного статусу. Водночас країни Європи не припиняють допомогу у розслідуванні злочинів агресії проти України. Цим вони займаються від початку повномасштабного вторгнення. Більш того міжнародні партнери навіть затримували воєнних злочинців на власній території.
"Є вже декілька прецедентів зокрема і засудження воєнних злочинців на території європейського союзу зокрема Фінляндії, які вчиняли такі злочини в Україні, потім припинили свою військову практику, поїхали жити своє комфортне життя в Європі, а там були затримані і вироки такі перші є. Найбільш такий резонансний – це Фінляндія", – додає голова правління громадської мережі “Опора” Ольга Айзовська.
Хоч розслідуванням воєнних злочинів має займатися безпосередньо Україна. Правоохоронці ЄС надавали супровід та допомогу нашим фахівцям та збирали докази на деокупованих територіях. А ще проводять допити свідків, тож українці можуть розповісти про воєнні злочини, навіть перебуваючи в ЄС.
До того ж в України є мета засудити керівництво росії. Міжнародний кримінальний суд ще у 2023-му році видав ордер на арешт путіна та російської дитячої омбудсменки Львово-Бєлової. Крім того, ордери на арешт отримали і вороже військове командування за накази обстрілу української енергетики. Втім для того, щоб найвища керівна ланка рф отримала реальну кримінальну відповідальну має бути створений спеціальний трибунал. Юристи кажуть: в цьому напрямку ведеться активна діяльність.
"Є доручення зокрема генеральному секретареві Ради Європи щодо підготовки такого статуту, завершилася робота щодо його напрацювання, щодо заснування спеціального трибуналу для покарання вищого керівництва росії за злочин агресії, тому що всі інші злочини є похідними від ключового", – підкреслила Айзовська.
Вона також додала, що дійсно, процес розслідування триває повільно. На це впливають і недостатня кількість фахівців, і окупація територій. Тобто слідчі буквально не можуть потрапити безпосередньо на місця, аби зібрати докази. Разом із тим юристи зазначають, уникнути покарання не вийде, адже воєнні злочини не мають терміну придатності.