
В Україні знову фіксують випадки зачинених укриттів під час повітряних тривог – люди не можуть потрапити до безпечних місць. Чому в Україні і досі є міста, де закриті укриття? Чи є кримінальна відповідальність за це і кому вона загрожує – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Упродовж останніх вихідних в Україні значно зросла кількість повітряних тривог, а з ними – і кількість повідомлень про зачинені укриття. Такі випадки зафіксовані не лише в Києві, а й у Кропивницькому.
Жителі Кропивницького у соцмережах поскаржились, що вночі під час повітряної тривоги двері укриття на вулиці Героїв України були зачинені. Люди, які намагалися туди потрапити, не змогли цього зробити. Схожа ситуація спостерігалася і в Оболонському районі Києва – Ольга, місцева мешканка, розповіла журналістам, що укриття біля її дому зачинене. На дверях залишилася лише стрілка, яка раніше вказувала на вхід. За її словами, раніше укриття працювало, зараз же доступ до нього – закритий.
За нормами, від будь-якого житлового будинку до укриття має бути не більше 300 метрів. Від нежитлових об’єктів – до 500. Але на практиці ці вимоги виконуються не завжди.
"Норми щодо кількості укриттів на одиницю території встановлюються державою, однак треба розуміти, що вони часто недоотримуються. Ми не маємо тої кількості укриттів яка б задовольнила реальні потреби всього населення”, – додав юрист Тарас Боровський.
За закрите або недоступне укриття в Україні передбачене адміністративне покарання – це штраф від 1700 до 3400 гривень. Накладають його на організацію, яка відповідає за роботу об’єкта. За повторне порушення протягом року штраф може сягати 8500 гривень. Якщо через таке недбальство постраждали, або загинули люди, відповідальних можуть притягнути і до кримінальної відповідальності.
“Притягнення до кримінальної відповідальності в цілому в Україні – це тривалий процес, передбачає досудове розслідування, досудове слідство, потім судовий розгляд справи, такі речі як службова недбалість та залишення у небезпеці доволі важко довести”, – сказав Боровський.
Якщо провину доведуть, відповідальним за укриття загрожує до восьми років за ґратами. Як приклад, першого червня 2023 року під час ракетного обстрілу біля укриття в Деснянському районі Києва загинули дві жінки й 9-річна дівчинка. Вони не змогли потрапити всередину, бо двері не відкрив охоронець. Влітку минулого року чоловіка визнали винним у цій справі й засудили до чотирьох років позбавлення волі.