Звільнення Київщини: як триває відбудова понівечених росіянами осель мирних мешканців
Усі новини
Звільнення Київщини: як триває відбудова понівечених росіянами осель мирних мешканців

В цей день рівно три роки тому наші захисники звільнили Київську область від ворожої навали, але водночас побачили й звірства росіян. На Київщину почали повертатися мирні мешканці, які рятувалися від ворожої агресії. На жаль, деякі побачили сумну картину  – зруйновані або понівечені помешкання. Як триває відбудова – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

День, який назавжди закарбувався в пам'яті всіх українців – 24 лютого 2022 року. Росія розпочала збройну агресію. Київщина стала однією з перших, хто прийняла ворожий удар. 15 населених пунктів були в окупації, а мешканці області опинилися буквально в заручниках загарбників. Росіяни обстрілювали цивільну інфраструктуру та домівки мирного населення. 

Втім росіянам дали відсіч. 2 квітня 2022 року Міноборони офіційно підтвердило, що Київщина звільнена. У кожному населеному пункті замайорів синьо-жовтий прапор, а місцеве населення спостерігало, як українські військові вибивали ворога з нашої землі.

Українські захисники знаходили трофейну зброю прямо посеред поля, в лісах, ще росіяни переховували техніку поблизу з цивільною інфраструктурою. У соцмережах поширювалось фото танку в огороді посеред капусти та квітів, яке бачило ледь не вся Україна. Цю горе-знахідку у себе на ділянці виявила Юлія Семеног, мешканка Великої Димерки.

"На цьому місці в нас стояв танк. Нарешті в грудні минулого року його забрали, ми позбулися цього металобрухту, але спогади, воно залишиться в наших серцях, напевно, назавжди", – сказала Юлія.

Поки ще танк стояв на огороді, закордонні волонтери запропонували родині Семеногів розмальовувати деталі техніки, продати, а виручені кошти передавати на ЗСУ. Так завдяки ворожій зброї українська армія отримала понад 45 тисяч доларів. Хоч танк допоміг нашим захисникам, для Юлії – це сумний спогад, адже разом зі знахідкою вона побачила, як їхній будинок зруйнували вщент.

15 березня 2022 року окупанти обрали ділянку Юлії для свого базування. Жінка з родиною встигли виїхати з окупації буквально за день до того, як їхній будинок примітив ворог. Без даху над головою залишилася не тільки родина Юлії. В КОДА зауважують, більший відсоток руйнувань припадає саме на будинки мирних мешканців.

"Ті, які зазнали найбільших руйнувань – це Макарівська громада, Бородянська, Ірпінська, Гостомельська, Бучанська. З перших днів почалося відновлення територій. Пріоритети – повернення власників приміщень, і надання якісних соціальних послуг, понад 20-21 тисяча об'єктів вже відновлено, що складає близько 70%", – сказав голова Київської обласної державної адміністрації Микола Калашник.

Загалом росіяни зруйнували близько 30 тисяч інфраструктурних об'єктів. І ця цифра тільки зростає, кажуть в КОДА, адже ворог ледь не щодня завдає ударів по Київщині. Втім, попри терор мирного населення, відбудова триває. Аби відновити ці об'єкти місцева влада залучає кошти міжнародних партнерів, благодійних фондів, меценатів. Втім повністю оцінити збитки, що нанесли росіяни Київщині, поки що неможливо, підсумовують в КОДА.