
З перших днів повномасштабного вторгнення морпіхи стали щитом України – від легендарної оборони Маріуполя та Зміїного – до боїв у степах Донеччини. Про героїчні операції морських піхотинців – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Легендарна фраза, що стала гаслом у війні з росії відома на весь світ – "Русскій воєнний корабль, іді..." стала відповіддю окупантам на вимогу здатися. Він озвучив морський піхотинець Роман Грибов, який згодом потрапив у ворожий полон. Ці слова пролунали вдень 24 лютого 2022-го року, надвечір зв’язок із захисниками зник.
"В нас була стрілкотня, більше в нас не було нічого. Ми лежали на пірсі, тоді було дуже холодно, вони нас положили мордою в підлогу, на пірс, і ми до ранку 25-го числа просто лежали на металі", – розповів військовослужбовець 35-ї окремої бригади морської піхоти Грибов.
В день повномасштабного російського нападу – острів Зміїний обороняли 38 прикордонників та півсотні морських піхотинців. Росіяни обстрілювали його з крейсеру Москва та патрульного корабля Василь Биков. Згодом ці кораблі Україна потопила.
Окупанти залишили Зміїний – 30 червня. Назвали це жестом доброї волі. І за тиждень там вже були наші військові. Розмінували прибережну зону та встановили український стяг. Звільнення острова стало важливим етапом у війні – це дозволило розблокувати морську торгівлю та судноплавство, а також відновити експорт українського зерна через Чорне море.
Морпіхи брали й участь у обороні Маріуполя, яка тривала 86 днів. При тотальній перевазі противника – росія спрямувала на місто близько 25 тисяч солдатів – наші морпіхи, бійці з полку “Азов”, Нацгвардії, ЗСУ – стримували ворога. Вони зайняли позиції на заводах Азовсталь та заводі імені Ілліча.
На комбінат Ілліча безжально летіли ракети та снаряди. Їжі та ліків у морпіхів вже не вистачало. Частина військових спробувала вийти з міста й потрапила в полон. Інші після 12 квітня змушені були відійти до Азовсталі. Окупанти закидували завод бомбами і снарядами. 17 травня Генштаб ЗСУ заявив, що завдання гарнізону Маріуполя – виконано. Щоб зберегти життя військових – оборону міста припинено. Українські бійці попри критичну нестачу боєприпасів завдали росії непоправних втрат і відтягнули сили противника від інших міст. Три тисячі морських піхотинців досі вважаються зниклими безвісти, або ж перебувають у полоні.