Історія фінансової афери Майкла де Гузмана: як фальшиве золоте родовище принесло $6 млрд
Усі новини
Історія фінансової афери Майкла де Гузмана: як фальшиве золоте родовище принесло $6 млрд

Він виявив найбільше золоте родовище у світі -  і завдяки цьому обікрав тисячі інвесторів. Злочинець, який провернув фінансову аферу на 6 мільярдів доларів - Майкл де Гузман. Ця історія настільки загадкова, що про неї зняли документальні та художні фільми. Тож які таємниці приховує ця схема –  розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".

У 1993 році канадська компанія Bre-X Minerals оголосила про відкриття величезного золотого родовища в Індонезії. Геолог Майкл де Гузман заявив про знахідку 70 мільйонів унцій золота. І це викликало великий інтерес серед інвесторів. Де Гузман переконав інвестора Девіда Волша вкласти свої заощадження в розробку родовища. І ціна акцій Bre-X почала різко зростати – з 20 центів до 280 канадських доларів. 

"Кожного разу коли компанія публікувала нові деталі про цю знахідку золота, ринкова капіталізація компанії стрімко зростала. Адже це було найбільше родовище у світі", –  сказав документаліст Дуглас Гулд.

У 1995 році Девід Волша заявив, що під землею їхнього родовища може бути до 200 мільйонів унцій золота. Це відкриття стало справжнім золотим вибухом  для всієї індустрії, і компанію оцінили в 6 млрд канадських доларів. Золота лихоманка охопила не лише Канаду, а й увесь світ. У родовище міжнародні інвестори вкладали свої сотні та тисячі доларів.

Однак на початку 1997 року президент Індонезії заявив, що така маленька компанія не може одноосібно володіти родовищем та отримувати з нього прибуток. Тому зобов’язав Bre-X поділитися ним із урядом та залучити велику компанію – Freeport-McMoRan. Перед інвестуванням компанія направила своїх геологів для буріння додаткових свердловин у родовищі, щоб перевірити наявність золота. Зразки відправили до різних лабораторій, і за кілька тижнів стало відомо, що жодних слідів золота у родовищі немає.

Як виявилося, Майкл де Гузман кілька років поспіль безуспішно займався пошуками родовищ. І одного дня у нього з’явився план, як втілити свою мрію швидко й без зайвих витрат. Спершу він посипав невелику ділянку землі обрізками зі своєї обручки. А потім почав скуповувати золото у місцевих мешканців, яке вони вимивали з річки, і додавав його до ґрунту. Так тривало близько чотирьох років. Інвестори шаленіли від можливості розбагатіти й вкладали гроші в розробку родовища, тоді як Майкл просто створював ілюзію великої золотоносної зони.

Однак, втручання нової компанії у фейковий видобуток зіпсувало всі плани Майкла і викрило його махінації. Щоб владнати ситуацію, через тиждень він вилетів на приватному вертольоті на зустріч із геологами. Але на висоті 300 метрів Гузман несподівано вистрибнув з гвинтокрила. 

У кишені Майкла слідчі знайшли передсмертну записку, в ній йшлося про нібито смертельну хворобу. Однак особистий лікар повідомив, що Гузман був абсолютно здоровим. Найцікавіше, що до катастрофи Майкл був у піднесеному настрої: перед відльотом він подарував своїй дружині будинок вартістю 120 тис. дол. Тож, попри всі докази, його близькі й друзі вважають, що це було сплановане вбивство.

Через тиждень після смерті де Гузмана компанія оголосила про банкрутство. Наступного дня її акції впали з 280 доларів до 8 центів за штуку. Після цього Девіду Волшу оголосили про підозру у змові з Майклом, однак він заявив, що нічого не знав про махінації і не був до них причетний. У 1999 році правоохоронці оголосили про завершення розслідування, тоді як жоден інвестор, так і не зміг повернути свої гроші.