Китай почав будівництво найбільшої гідроелектростанції у світі: чим це загрожує Індії
Усі новини
Китай почав будівництво найбільшої гідроелектростанції у світі: чим це загрожує Індії

На Тибетському плато в Китаї розпочалося зведення гідроелектростанції, яка може стати найбільшою та найдорожчою у світі. Вартість проєкту – 167 мільярдів доларів. Про старт будівництва офіційно повідомив прем’єр-міністр Китаю Лі Цян, наголосивши, що цей проєкт є наймасштабнішим з часів зведення знаменитої греблі "Три ущелини". Подробиці розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".

Цифри абсолютно космічні – енергії вистачить, щоб повністю заживити таку країну, як Велика Британія. Навіщо китайцям так багато потужності на південному заході країни, де майже немає промисловості, уряд КНР не пояснює. Тим паче, що Китай вже має одну супергреблю. Вона перегороджує річку Янцзи і має назву "Три ущелини", а її довжина понад 2 кілометри, а висота сягає 185 метрів. У водосховищі так багато води, що її вага позначилась на геофізиці Землі.

Завдяки своїй здатності утримувати приблизно 40 кубічних кілометрів води, гребля "Три ущелини" забезпечує зміщення маси, яке збільшує тривалість кожного дня на Землі на 0,06 мікросекунди.

Нову греблю будуватимуть на річці Ярлунг. Та річ в тім, що це не лише китайська річка. Її протяжність сягає 3000 кілометрів. І більша частина русла знаходиться на території Індії. Там річку називають Брахмапутра. Вона є основним джерелом води для кількох північних штатів країни. Тамтешня влада дуже боїться, що китайці затримають стільки води, що у них почнеться посуха.

"Питання в тому, що Китаю не можна довіряти. Ніхто не знає, що вони можуть зробити. Припустімо, що дамбу побудують, і вони раптово випустять воду. Весь наш пояс Сіанг буде знищений. Зокрема, плем’я Аді та подібні групи побачать, як усе їхнє майно, земля, а головне – людське життя, руйнуються", – сказав міністр штату Аруначал-Прадеш Пема Кханду.

Вчені кліматологи вже давно попереджали, що в майбутньому світ побачить війни за воду. І можливо зараз китайці закладають підґрунтя саме для такого конфлікту.

Події розгортаються за сценарієм, який вже реалізується в Африці. Там Ефіопія будує на Нілі “Велику греблю відродження”. Проєкт ще не завершено, але першу турбіну гідроелектростанції ввели в експлуатацію ще у 22-му році. Таку назву ця ГЕС отримала тому, що її місія – буквально відродити країну, 60% населення якої живе без електрики. Але для єгиптян Ніл – джерело життя, адже 97% прісної води країна отримує саме з Нілу. Рівень води в ньому - для Єгипту є питанням національної безпеки. Якщо річка обміліє, єгиптяни готові воювати. Про що у 24-му році відкрито заявив з трибуни ООН міністр закордонних справ країни.

Втім в ефіопів – свої проблеми. Вони не хочуть сидіти в темряві – їм потрібна електрика. А армія у них теж є. Бойових зіткнень через "Велику греблю відродження" ще не було. Але ситуація вже понад п'ять років “висить на волосині”.

Китайці планують збудувати нову греблю в Тибеті до 2030 року. Вона, на відміну від греблі "Трьох ущелин" чи "Греблі відродження" на Нилі, нестиме в собі ще одну загрозу. В Індії нижче за течією розташовані густо заселені райони. Якщо греблю прорве, тисячі, а може і сотні тисяч людей можуть загинути у повені. Індійська влада активно протестує. І паралельно готує практичні заходи для захисту своїх громадян. Зараз індійці розглядають можливість будівництва власної греблі. Яка повинна буде стримати потік води, якщо китайська гребля розвалиться.