
В Одесі новий скандал навколо пам'ятника Пушкіну – мер міста Труханов та військовий посперечались: захисник запитав чому російська спадщина досі в місті? Конструктивного діалогу не вийшло – очільник міста перейшов на підвищений тон та заявив, що Пушкін – це історія, як Оперний театр чи Потьомкінські сходи. Отже, що або хто блокує дерусифікацію та декомунізацію в Україні? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Зносити чи не зносити? Новий скандал через Пушкіна в Одесі. Боєць 122–ї бригади Мирослав Откович приїхав до одеських волонтерів, щоби підсилити оборону свого підрозділу. Згодом військовий зустрівся з мером міста та поговорив з ним. Два пам'ятники російському поету досі у місті – через них і сталася перепалка.
"На фоні оцих ракет, які прилітають по українських містах і адепт руська міра Пушкін. Як ви сприймаєте це разом? Чи вас це влаштовує?", – запитав військовий очільника міста.
Пам'ятників Пушкіну в Україні залишилося не так багато – щонайменше сім. Так напередодні погруддя російського поета знесли у Берестині на Харківщині.
"Одесу потрібно не лише захищати зовні – у багатьох випадках її треба звільняти від російських міфів та наративів зсередини. Ми не зможемо виграти цю війну в окопах, якщо програємо її в головах українців", – наголосив Откович.
Вперше після початку повномасштабного вторгнення – пам'ятник Пушкіну прибрали у Мукачеві у 2022 році. Після цього "Пушкінопад" не зупинявся. В Одесі ж таких статуй досі дві – одна біля міськради, інша поблизу музею поету. Там час від часу збираються активісти, вони обливають фарбою пам'ятники і закликають їх знести.
Такі пам’ятники – інструмент російської пропаганди – говорить експерт із декомунізації. Кремль маніпулює: мовляв, якщо символи російської культури досі присутні в українських містах – отже, це "історично російські землі". Тому, замість того, щоби прославляти чужу культуру, треба більше поважати свою.
"Просто чудовий приклад – пані Леся Українка була набагато більше разів в Одесі, писала про Одесу. Але жодного пам'ятника їй немає. А Пушкін…. ну, він був в Одесі. Але він не був центральною персоною ані одеської української культури, ані загальнонаціональної", – зазначив співзасновник ГО "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков.
Торік в Одесі ухвалили рішення знести 19 пам'ятників з імперською символікою. Серед них і два Пушкіну. Таке розпорядження голови Одеської ОВА. Однак руки так і не дійшли.
"З усіх цих пам'ятників демонтований тільки Горький у колишньому парку "Горького", зараз "Марка Твена". І ще один пам'ятник. Решта, це і два Пушкіна, які стоять на Італійській вулиці та Приморському бульварі, “тінь Пушкіна” стоїть спокійно. Нічого не змінюється. Я б назвала це не скандалом, а саботуванням місцевої влади", – додала голова ГО "Робимо вам нерви" Катерина Мусієнко.
Активісти постійно пишуть звернення до міськради – так нагадують, що час знести всі символи “руського міра”. Натомість отримують відповіді – то немає проєктної документації, то інші якісь проблеми – говорить Катерина Мусієнко. Таким монументам не місце в Україні. Коли процес декомунізації та деколонізації закінчиться – активісти пропонують створити Національний музей. Туди і перенести всі ті монументи Пушкіним, Леніним, Горьким та іншим. Щоби не прославляти, а вивчати як історію.