
Рекордна інфляція, зростання цін на продукти, падіння доходів від нафти та рекордний бюджетний дефіцит – таку картину нині бачать навіть політики в рф. Економісти попереджають, що 2025 рік може стати переломним. То в якому стані нині російський бюджет? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Дефіцит картоплі в рф – це свідчення економічного краху. Саме так формулює заголовок британське видання "The Telegraph" у свіжій статті. Пишуть – зростання цін на продукти та нестача робочої сили лише розганяють інфляцію і роблять Кремль дедалі вразливішим. Російська економіка втрачає імпульс – дефіцит бюджету зростає, навіть попри рекордні витрати на оборону. Про це вже відкрито говорять і самі російські посадовці.
Тим часом Путін досі хизується тим, що у 2024 році виробництво в росії зросло майже на 4,5%. Цього року він збирається витратити на війну 175 мільярдів доларів з державного бюджету. Диктатор вірить, що економіка витримає. Однак з ним вже відкрито не погоджуються навіть урядовці. Так на пітерському економічному форумі міністр економіки відкрито заявив, що країна стоїть на межі рецесії – тотального спаду виробництва. Голова Центробанку Набіуліна теж дала зрозуміти, що альтернативою рецесії може бути тільки гіперінфляція.
"Ми зростали протягом двох років досить високими темпами, тому що були були залучені безкоштовні ресурси. Ми маємо розуміти, що багато цих ресурсів вже дійсно вичерпані", – сказала голова Центрального банку рф Ельвіра Набіулліна.
Намагаючись стримати інфляцію, Центральний банк тримає ключову ставку на рівні 20%. Через це кредити для бізнесу доступні в кращому випадку під 25% річних.
"Коли боротьба з інфляцією це підняття облікової ставки, то вони зробили гроші для своєї економіки дуже дорогими, що інфляційний ефект зберігається, але вони продовжують палити гроші, а нормальна економіка придушена", – розповів український інвестиційний банкір Сергій Фурса.
На державну підтримку можуть розраховувати лише підприємства ВПК. Цивільні галузі – легка і харчова промисловість, сільське господарство – сидять без обігових грошей. Виробництво скорочуються, ціни ростуть. Наприклад картопля подорожчала аж на 167%, а комунальні послуги зросли на 22%. Ростуть ціни – росте інфляція. Коло замикається – Центробанк і уряд більше не в силах стримувати падіння.
Ще одна проблема – падіння цін на нафту. Росіяни, коли верстали бюджет, то розраховували, що барель їхньої марки “Уралс” коштуватиме 70 доларів. А він зараз навіть до 60 не дотягує. Через це тільки у червні бюджет країни агресорки недоотримав 6 мільярдів доларів.
"Нафтові доходи у них дійсно впали, бо зараз падіння скоріше відбувається через цінову ситуацію на ринку. Коли санкції насправді працюють, то це робить їх нафту більш дешевою, і вони змушені продавати дисконтом та ще є дуже багато витрат в процесі доставлення цієї нафти і організації цієї доставки", – додав Фурса.
У першому півріччі цього року видатки російського бюджету перевищили надходження на 3 трильйони рублів. Реальний дефіцит вшестеро перевищив запланований. Через санкції росіяни не можуть позичити гроші в банках західних країн. Починаючи з 2022 року вони закривають державний дефіцит лише з одного джерела – Фонду національного добробуту. Але він майже вичерпався.
Навіть путін мусив визнати, що певні проблеми в його економіці все ж є. Він анонсував скорочення воєнних витрат у 2026 році, і спрогнозував падіння виробництва, марно сподіваючись, що значним воно не буде. Для того, щоб описати економічну ситуацію в рф, її пропагандисти придумали новий термін – “м’яка посадка”. Але економісти з цього сміються. Мовляв, якщо це “м’яка посадка”, то що ж тоді розуміти під словами “повна катастрофа”?