США хочуть рідкісноземельні метали в обмін на підтримку: чи вигідна така угода Україні
Усі новини
США хочуть рідкісноземельні метали в обмін на підтримку: чи вигідна така угода Україні

Нещодавно міністр фінансів США Скотт Бессент відвідав Україну, ставши першим представником адміністрації Трампа, який здійснив офіційний візит до Києва. Метою його приїзду було обговорення можливості надання Сполученим Штатам доступу до українських рідкісноземельних металів. Ця пропозиція викликала жваві дискусії щодо її доцільності та потенційних наслідків для України.

За словами Бессента, президент США Дональд Трамп має намір зробити все можливе, щоб покласти край війні, і вважає, що угода про економічне співробітництво з Україною може стати важливим кроком у цьому напрямку. Він зазначив, що така угода стане сильним сигналом для американського народу про спільні цінності та безпеку, а також підкреслить прихильність США до України.

Україна володіє значними запасами рідкісноземельних металів, зокрема літію, титану, графіту та урану. За оцінками експертів, обсяги покладів літію в Україні становлять приблизно третину запасів цього металу в Європі та близько 1% світових ресурсів. Це відкриває значні перспективи для залучення іноземних інвестицій.

"Особливості видобутку літію в Україні пов'язані з високою вартістю, яка перевищує у три чи п'ять років видобутку у Чилі, Аргентині або Австралії", – доктор геологічних наук Володимир Михайлов.

Співпраця з США у сфері видобутку рідкісноземельних металів може принести Україні низку переваг. По-перше, залучення американських інвестицій сприятиме створенню нових робочих місць та відновленню економіки, постраждалої від війни.

По-друге, спільна розробка родовищ може забезпечити доступ до сучасних технологій та підвищити ефективність видобутку. Крім того, така співпраця зміцнить стратегічне партнерство між двома країнами та посилить позиції України на міжнародній арені.

"Якщо раптом американські інвестори будуть інвестувати сотні мільйонів доларів у видобуток корисних копалин в Україні – це дуже добре для української економіки. Чим більше у нас є іноземних інвесторів, тим менше можливості для росії в майбутньому атакувати, бо у нас буде великий рівень лобізму у ключових кабінетах світу", – інвестиційний банкір Сергій Фурса.

Проте видобування надр може завдати неабиякої шкоди довкіллю. Щоб мінімізувати ці ризики, також потрібні інвестиції. Якщо ж в Україні справді вдасться налагодити видобуток літію, нам будуть потрібен європейський досвід. Загалом, пропозиція обміну рідкісноземельних металів на підтримку США має як потенційні вигоди, так і ризики для України.