
Три роки тому росія почала новий наступ на Донбас. Тоді, Кремль кинув все – артилерію, авіацію, "вагнерівців", елітні частини. Українські захисники стримали ворога і не дали просуватися далі. Як розпочиналася “Велика битва за Схід” і яка нині ситуація на полі бою – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Тривають запеклі бої по всій лінії фронту. Найгарячіше на Донеччині, біля Покровська, Лимана та в Торецьку. Там ворог тисне хвилями – працює піхота, бронетехніка, артилерія та дрони. Також ворог просувається, за даними Deepstate, до Котлярівки. Від цього селища до кордону Дніпропетровщини всього п'ять кілометрів. Попри великі втрати, росіяни не відмовилися захопити всю Донецьку та Луганську області. Таку вказівку Путін дав своїй армії ще у квітні 2022 року. Тоді, й почалася “Велика битва за Донбас”.
"Вони не зуміли прорвати наші лінії оборони, наші війська і заглибитися у тил при відступі, який відбувався з багатьма викликами. Але він був по суті скоординованим. Противник не зміг масово взяти у полон військових, не зміг використати ефект несподіванки", – сказав голова Ради резервістів Сухопутних військ Збройних Сил України Іван Тимочко.
Сіверськодонецьк – це місто вже вдруге окуповане росіянами. Там загарбники, на початку великої війни, не шкодували снарядів, зруйнували всі мости до міста. Коли Сіверськодонецьк був частково оточений, ЗСУ мусили покинути місто.
Водночас росіяни буквально знищували Маріуполь. Місто перебувало в облозі ще з останніх днів лютого. Артилерія, авіація та ракети били день і ніч. Місто руйнували квартал за кварталом. Найважчі бої були на Азовсталі, де базувалися наші бійці. Туди росіяни скидали хімічну зброю та важкі бомби. Щоб зберегти життя наших захисників і захисниць - верховне командування дало наказ здатися в полон.
Далі ворог зосередив сили на місті Бахмут. Ворог відправив туди "вагнерівців" – саме вони стали основною ударною силою ворога. Оборона міста тривала до травня двадцять третього. Росіяни захопили ті руїни, які залишились від міста. Але заплатили за них дуже високу ціну. ПВК Вагнера втратила щонайменше 20 тисяч своїх бійців. На той момент ця цифра лякала навіть російських воєнкорів, бо це було більше за втрати СРСР у війні в Афганістані. Але в наступні місяці бої ставали ще більш запеклими, а втрати росіян – ще вищими.
"Це була геть інша війна. Тоді, не було такої кількості дронів. Це була така суто піхотна, можна сказати класична війна. Зараз така війна неможлива, оскільки, найбільшу кількість уражень мають саме FPV-дрони. І конфігурація бойових дій сильно змінилася. Я думаю, що майбутнє саме за розвитком технологій щодо керування дронами та взаємодії дронів вздовж лінії фронту", – зазначив військовослужбовець ЗСУ Олександр Матяш.
Саме безпілотники зараз допомагають стримувати ворога на найгарячіших напрямках. Бойові пташки знаходять російську техніку та особовий склад і скидають туди вибухівки. Сучасні технології розвиваються і в окупантів. Ворог переймає український досвід.
"Багато чого в них повторити не вдається – це координація сил і засобів. Все ж ми воюємо краще. координація сил і засобів у нас не зрівняно краща. Ми бережемо особовий склад, оце от тотальне спалення своєї живої сили я впевнений, з росіянами зіграє злий жарт", – капітан, керівник служби роботизованих систем батальйону Вовки Да Вінчі, 59 ОШБр СБС Олександр Ябчанка.
Втрати росіян в Україні наближаються до одного мільйона. Але Путіна це не зупиняє. Зараз ворог готує новий наступ. І не покладає надії повністю захопити Донбас.