Україна втратила шість позицій у рейтингу щастя: чому так сталося
Усі новини
Україна втратила шість позицій у рейтингу щастя: чому так сталося

За підсумками 2024 року Україна опустилася в Глобальному рейтингу щастя зі 105-го місця на 111-те. Тепер країна знаходиться між Республікою Нігер та Марокко, а щасливішими за українців виявилися навіть мешканці Палестини та Пакистану. Що саме впливає на рівень щастя в Україні та чому показники погіршилися? Про це розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

Глобальний рейтинг щастя формується за кількома критеріями. Серед них:

  • рівень доходів громадян;
  • тривалість здорового життя;
  • рівень свободи;
  • довіра в суспільстві;
  • рівень корупції.

Соціолог Тимофій Брік пояснює, що рівень економічного добробуту значно впливає на відчуття щастя. Мова не лише про гроші, а й про доступ до безпеки, медицини, освіти та інших базових благ.

"Все ж таки економічний добробут він дуже важливий, чим багатша країна – зазвичай тим більше щастя буде в респондентів. Добробут мається на увазі не просто гроші, це не скільки грошей у вас там в гаманці, а це доступ до безпеки, це доступ до здоров’я, це доступ до освіти, якогось розвитку", – каже Брік.

Ще у 2013 році Україна займала 87-ме місце у цьому рейтингу, а у 2021-му — 98-ме. Війна призвела до подальшого зниження рівня щастя серед українців. Соціолог Назар Лісовий зазначає, що війна приносить нестабільність і постійний страх, що значно підриває психологічний стан людей.

"Я б розглядав падіння на 6 позицій, як не щось дивно і сумно, а взагалі захопливо що ми залишаємось на такому високому рівні попри те в якому жаху і абсурді можемо перебувати", – додав Лісовий.

Психологи зазначають, що під час війни змінюються критерії щастя. Те, що було важливим у мирний час (кар'єра, плани на майбутнє), стає другорядним. На перше місце виходять базові речі – безпека себе та близьких.

"Багато людей в Україні в пріоритет будуть ставити безпеку і справедливість для своїх близьких. Тобто багато соціологічних даних показують, що українці орієнтовані на соціальне. Тобто на інших, на захист своїх близьких", – додав Брік.

Очолює рейтинг щасливих країн – Фінляндія. Колись вона, як і Україна, теж була частиною російської імперії. Та настав час, і фіни спочатку вирвались з лап кремля, а згодом відбили напад московитів та відстояли свою незалежність. Тож зараз вони вільні, заможні і щасливі. Такий рецепт щастя однозначно підійде і нам.