Закритті укриття: чи можуть власники приватних підвальних приміщень отримати штраф
Усі новини
Закритті укриття: чи можуть власники приватних підвальних приміщень отримати штраф

У Києві знову стався конфлікт, пов’язаний з роботою бомбосховищ. Після чергової масованої атаки люди повідомили, що не змогли потрапити до бомбосховища. Наші журналісти вирішили розібратися. І виявили цілий букет проблем. Бо навіть у столиці досі є райони, де бомбосховищ бракує. А люди, які через це страждають, не знають, як діяти в ситуації, коли укриття є, але воно зачинене.

У соцмережах з'явилося відео, на якому жінка заявляє, що її не пустили до підвалу одного зі столичних будинків, який офіційно вважається сховищем. За її словами, всередині перебували лише двоє людей, які зайняли кімнату диванами та не дозволили зайти іншим. Втім очевидиці розповідають, що все було зовсім не так. В укриття пускали всіх. Проблема була лише в тому, що на всіх не вистачило стільців.

"Там є лавки, але вони були зайняті – їх було двоє, знайшли табурет, вона сіла. А вона щось побігала, побігала, їй не сподобалось, бо сісти не було де й приносить з собою свій стілець", – розповіла Валентина.

Мешканці пояснюють – сварка виникла через те, що того дня до укриття прийшло багато людей. Там щоразу під час тривоги аншлаг. Бо сховищ в мікрорайоні бракує. Є ще одне у сусідньому будинку. Але до нього люди не ходять.

"Підвал весь в жахливому стані, тече вода, каналізація в жахливому стані, антисанітарія", – розповіла мешканка сусіднього будинку.

Щонайменше двічі на місяць до цього будинку викликають аварійні служби, кажуть місцеві. Прориви усувають, та невдовзі виникають нові. Тому у підвалі все й пливе. За його стан відповідає місцевий ЖЕД. Там проблему визнають. Але кажуть, що те жахливе приміщення, яке ми побачили, не є бомбосховищем.

Підвал в тому домі розділений на дві частини. Перша – технічна. Другу колись передали у приватну власність. Зараз вона використовується як склад магазином, що розташований на першому поверсі. Але саме ця – приватна частина підвалу і занесена до переліку укриттів Києва.

"Приміщення подвійного призначення, знаходиться в приватній власності. Власник приміщення коли почалась повномасштабна війна свої ключі віддав мешканцям", – додав начальник ЖЕД 103 Валентин Бревус.

Перелік сховищ формується місцевою владою. Туди можуть бути внесені і приватні об’єкти. Їх власники зобов’язані надавати доступ до укриття людям під час тривоги. Але двері сховища під магазином зачинені. Питаємо у продавців, чому так. Ті відповідають – приватна власність.

За це власники приміщення можуть отримати штраф, кажуть юристи. За перше порушення – від 1700 до 3400 гривень.  За повторне протягом року – від 5100 до 8500 гривень. Якщо ж через недопуск до укриття хтось буде поранений або загине, відповідальність буде кримінальною. Мова йде про сховища, занесені до офіційного переліку, визначеного місцевою владою.

"Якщо це приміщення не внесене в цей фонд, то допуск до цього приміщення відбувається уже на розсуд власника цього приміщення. Це як з приватною власністю. Ви можете побудувати собі там укриття в будинку, і це ж не означає, що ви маєте пускати в це укриття всіх, хто того потребує", – сказав юрист Олег Джурбій.

Але якщо є повідомлення про підвищену небезпеку, то навіть приватні сховища мають бути у загальному доступі, кажуть юристи. Власник хіба що може встановити певні обмеження щодо поведінки або кількості людей. А тим, хто не зміг під час тривоги потрапити до укриття, юристи радять фіксувати все на відео. Знімати і зачинені двері, і відмови власників. Після чого – викликати поліцію.