
У всіх українських вишах з 1 вересня 2025 року стартує базова загальновійськова підготовка (БЗВП) для студентів. Це пов'язано з новим законом №3633-IX, який скасував строкову службу та передбачає нову форму підготовки громадян до захисту країни. Подробиці розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Підготовку проводитимуть у військових закладах, навчальних центрах ЗСУ, спецпідрозділах, а також у вишах усіх форм власності. Міністерство оборони спільно з Міністерством освіти і науки відповідає за організацію навчання у закладах. БЗВП складається з двох частин: теоретичної (90 академічних годин) – у виші, і практичної (210 годин) – у навчальних центрах ЗСУ.
Хто зобов’язаний проходити БЗВП
Підготовку обов’язково проходитимуть хлопці, яким виповнилося 18 років, які придатні за станом здоров’я та навчаються за денною або дуальною формами. Дівчата – лише за добровільно та після військового обліку. Звільняються від БЗВП лише непридатні до служби за медичними показаннями, ті, хто вже має військову підготовку, або іноземні студенти.
Хто і коли проходитиме БЗВП
З 2025 року програма стане обов’язковою для студентів другого курсу, які вступили у 2024 році та студентів першого курсу, які вступили після коледжу у 2025 році. Для студентів, які вступали раніше, БЗВП не планують організовувати.
Що вивчатимуть студенти
Теоретичний блок включатиме 13 модулів:
- Національно-патріотичну підготовку;
- Психологічна підготовка;
- Розвідувальна підготовка;
- Зв'язок та комунікації;
- Підготовка з радіаційного, хімічного, біологічного захисту, ядерної безпеки;
- Військова топографія;
- Інженерна підготовка (мінна безпека);
- Статути ЗСУ;
- Домедична допомога;
- Тактична підготовка;
- Вогнева підготовка;
- Виживання;
- Міжнародне гуманітарне право.
Практичний блок охопить бойову підготовку з використанням зброї, орієнтуванням на місцевості, опануванням основ виживання та домедичної допомоги. Перед початком практики обов’язковий медогляд.
Що після завершення БЗВП
Успішне завершення підготовки передбачає складання військової присяги, присвоєння спеціальності "стрілець" та внесення до реєстру військовозобов’язаних. Водночас студенти зберігають право на відстрочку від мобілізації до 25 років. Військова кафедра залишається добровільною і не пов’язана з БЗВП напряму, бо це різні процеси, час і типи підготовки, та й результати, бо після військової кафедри студенти складають екзамен і отримують вже офіцерське звання, а не базову солдатську ВОС, як після БЗВП.