Лептоспіроз в Україні: як розпізнати симптоми небезпечної інфекції
Усі новини
Лептоспіроз в Україні: як розпізнати симптоми небезпечної інфекції

В Україні зростає кількість хворих на лептоспіроз – небезпечну інфекцію, яка маскується під застуду. Чим ще небезпечна ця хвороба? Які її симптоми та люди, яких професій найчастіше у групі ризику – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

Смертельно небезпечна інфекція шириться Україною. В областях фіксують випадки зараження лептоспірозом. За перші два місяці цього року її виявили у 12 людей. Минулого року більше ніж у 400, і летальність тоді склала 11%. Лептоспіроз швидко прогресує, вражає печінку, нирки й нервову систему. Захворіти на цю недугу можна під час купання та рибальства, а ще під час контакту з інфікованими тваринами. Дуже часто ця хвороба маскується під ГРВІ та через це люди не поспішають йти до лікаря і втрачають час.

З початку року на Чернігівщині – п’ять хворих на лептоспіроз, одного врятувати не вдалося. На Львівщині інфікувалися троє людей, перший випадок цього місяця зафіксували на Полтавщині. Ця інфекція потрапляє в організм людини через подряпини та рани на тілі. 

“Шкіра людини в принципі шкірні покриви вони травмуються постійно, тому це не означає, що там повинна бути велика царапина, або велика рана”, – додає лікарка-інфекціоністка Євгенія Менжуліна.

Бактерія цієї інфекції може бути у ґрунті та воді. Її переносниками є тварини, зокрема собаки, велика рогата худоба та найчастіше гризуни – це миші та щури. Вони можуть кусати, заражати воду та харчові продукти. Лептоспірозом найчастіше хворіють люди, які працюють в полі та ті, хто доглядає за тваринами. Хоча є й інші групи ризику.

"Спалахи так вони можливі саме в літньо-осінній період. Коли можуть бути спалахи пов'язані із вогнищами, де є домашні тварини. Може бути спалах пов'язаний з роботою там у період жнив. Таке фіксується час від часу”, – розповів генеральний директор Центру громадського здоровʼя, доктор медичних наук Михайло Росада.

Пік лептоспірозу – вважається літо, коли люди купаються й обирають не пляжі, а забруднені водойми.

“Якщо ви знаєте, що у вас є якісь поранення, порізи, якісь порушення шкірних покривів і ви збираєтесь іти на озеро, річку, по-перше, це повинно бути відоме місце. Ну відоме вам місце. По-друге, бажано, щоб це було організоване місце, тобто це база відпочинку, до прикладу”, – підкреслила лікарка-інфекціоністка Альона Єрохіна.

Фахівці пояснюють, перші симптоми лептоспірозу можуть з'явитися через три-сім днів. Це температура, лихоманка, почервоніння очей та дуже сильний біль у м'язах. Саме через це люди думають, що це ГРВІ. Втім у 70% хворих лептоспіроз проходить з ускладненнями. Тому при перших же симптомах фахівці радять звертатися до лікаря.

“Уражає декілька органів і систем, воно проходить дуже складно, лікується дуже складно, має наслідки і, на жаль, якщо своєчасно не розпочати певні заходи лікувальні, то є крайні випадки, коли людина може загинути від цього захворювання”, – додала лікарка-інфекціоністка Менжуліна.

Тому експерти закликають уникати контакту з гризунами, мити овочі та фрукти, закривати їжу герметично. Не пити воду із невідомих джерел. Під час робіт на полі та городі взувати гумові чоботи та одягати рукавиці. Користуватися ними рекомендують і рибалкам.