
Історія, яка сталася з Валерією Харламовою приклад того, наскільки вразливими залишаються орендарі на українському ринку житла. Дівчина орендувала квартиру в Ірпені, заплатила за місяць оренди, гарантійну суму і відсотки рієлтору. Але за півтора місяці її просто попросили з’їхати – через раптове рішення власниці продати квартиру. Що робити в таких випадках? Як себе захистити? Що кажуть юристи? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Валерія три місяці тому повернулася з Чехії. Сама вона родом з Херсонщини, але через війну – знімає квартиру в Ірпені, під Києвом. За перший місяць оренди і гарантійний – віддала 46 тисяч гривень, але за півтора місяці власниця неочікувано попросила її "на вихід".
"Подзвонила мені власниця і каже, я продаю квартиру, в тебе є тиждень, щоб з'їхати. На початку я, звісно, ж розгубилась, але потім подумала, що всяке в житті буває, може в людини щось сталось. Подзвонила рієлтору через якого знімала квартиру і вона мені каже, ой мені так незручно і я така стоп, комісія. А рієлтору я заплатила 11 тисяч гривень. Вони до останнього не хотіли і не планували повертати мені гроші. Я вирішила боротися, бо я як орендар не порушила жоден пункт договору, вже вела переговори з юристом і назначила зустріч із власником рієлторської агенції і планувала довести це діло до кінця, але напередодні цієї зустрічі рієлтор все ж таки вирішила повернути мені гроші зі свого кармана", – розповіла Валерія.
Орендоване житло – завжди ризик, й треба бути готовим до різних ситуацій. Рієлтор за свої послуги бере половину від місячної оренди квартири. Але є схема, коли орендар і орендодавець сплачують цю суму навпіл.
Аби розірвати достроково договір власник повинен мати вагому причину і вона має бути прописана в угоді. Якщо цієї причини не має – ви можете законно повернути свої гроші. До того ж юристи радять обов'язково прописувати у договорі акт прийому квартири, а потім і її здачі.
"В ньому зазначаємо кількість і якість техніки, яка передається в цьому приміщенні і ви принципі можете зазначати в довільному форматі все, що вважаєте за потрібне, тобто ви там на камеру на телефон фотографуєте, знімаєте на відео будь-які пошкодження або будь-які недоліки, які, на вашу думку, являються суттєвими недоліками цього приміщення", – сказав юрист Олег Джурбій.
Якщо власник квартири відмовляється виконувати умови договору або повертати кошти – звертайтеся до суду. Але – це дорого. Найлегший і найбільш економічний спосіб – домовитися ще на етапі конфлікту, кажуть юристи.
"Правосуддя воно довге і дороге, на жаль. Краще домовитися і якщо ви маєте якісь сумніви. Зверніться до юристів, дуже багато людей дають безкоштовні консультації і тут консультація не займе більше пів години, бо договори, зазвичай, вони стандартні”, – додав юрист.
Також юристи радять орендарям встановити у квартирі відеоспостереження. Таким чином можна себе захистити від несанкціонованих візитів власників, коли вас немає вдома. І в разі пошкодження майна чи викрадення речей, мати переконливі докази.