
У Кривому Розі водій отримав штраф за залишене відчиненим вікно в машині. Інцидент викликав дискусію серед українських водіїв. Чи справді правоохоронці можуть притягнути до відповідальності? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
340 гривень штрафу за відчинене в машині вікно отримав водій у Кривому Розі. Ця інформація з’явилася на сайті міських новин, але швидко облетіла всю країну. Але невдовзі один із місцевих телеканалів опублікував квитанцію із роз'ясненням щодо порушення. За їх словами водій залишив транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху, проникнення до нього і незаконного володіння ним.
У водійському середовищі цей штраф спровокував дискусію. Більшість автомобілістів чують про таке покарання вперше. Одні підтримують, інші спантеличені.
В поліції Дніпропетровщини здивування водіїв не розуміють. Кажуть, це порушення правил дорожнього руху – пункт 15.12. Відкрите вікно в авто без водія правоохоронці розцінюють, як приманку для викрадачів автівок та дрібних злодії, які можуть поцупити документи та цінні речі.
"Цей пункт правил дорожнього руху є досить давно і водіїв дійсно можуть штрафувати за таке на постійній основі. Норма законодавства в першу чергу зроблена не для того, щоб когось притягувати до відповідальності та виписувати штраф, а для того, щоб унеможливити та зберегти цінні речі та майно водіїв та власників транспортних засобів для унеможливлення доступу сторонніх осіб", – сказав заступник начальника відділу організації діяльності груп реагування УПД ГУНП в Дніпропетровській області Володимир Шпорт.
У 12-му пункті 15-го розділу правил дорожнього руху дійсно вказано, що “водій не повинен залишати транспортний засіб, не вживши всіх заходів, щоб не допустити його самовільного руху та проникнення до нього”. Але адміністративна відповідальність за недотримання цієї вимоги не передбачена. Тобто у переліку штрафів за порушення ПДР покарання за відчинене в машині вікно немає.
"Ціль та мета цього пункту саме покладення обов'язку на водія, вжити заходів, аби виключити самовільний рух. Або, скажімо так, обмежити доступ сторонніх осіб, щоб вони замість тебе, або несамовільно, або замість тебе не поїхали на твоєму автомобілі і не вчинили правопорушення. Ось яка його правова природа, а не просто "ти залишив автомобіль із відчиненим вікном і ти маєш склад адміністративного правопорушення" – це максимально алогічне рішення, безглузде”, – додав адвокат Микола Мельниченко.
Юристи кажуть, що поки цей штраф у Кривому Розі – єдиний відомий прецедент в Україні. Водій може оскаржувати рішення правоохоронців в суді. Але йому радять у соцмережах взяти до уваги те, що витрати навіть на судовий збір будуть вдвічі більші за виписаний штраф. До речі, в європейських країнах водіїв за відкриті автівки теж штрафують.