
Дитина плаче, позаду – руїни, а в руках – фото загиблих батьків. Або страшні зображення військових до та після полону. А підпис під картинкою просить: “помоліться за нього”. На перший погляд — усе справжнє. Але такі зображення створює штучний інтелект. Подібних картинок у стрічках українців усе більше. Однак все це – не реальні фото, а картинки, які ШІ створює за кілька хвилин. Як працює ця схема? Чому фрази "поставте лайк", "поділіться" або “амінь у коментарі" можуть бути небезпечними? Про це розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Військовий до та після полону, хлопчик на руїнах свого будинку, вогнеборець із дитиною на руках та стандартна фраза “хоча б поділіться, благаю” або “помоліться за них”. Такі світлини і написи заполонили сторінки українців у Facebook.
"Там завжди буде посилання на закритий Telegram-канал, агітація приєднатися. Ці повідомлення поширюються, щоб заохотити аудиторію до цих анонімних каналів", – розповіла старша редакторка VoxChek Аліна Тропініна.
У мережі явище вже охрестили "епідемією" неконтрольованого поширення згенерованих зображень через масові репости. Іноді помітити відмінність згенерованого зображення від справжнього фото стає складно.
Зазвичай такі фото або відео змушують користувачів “привітати”, “підтримати”, "поставити лайк", "написати амінь" або просто “помолитися”. Основні герої зображень – люди з інвалідністю, заплакані діти, поранені військові або пенсіонери. До цього причетна навіть китайська секта "Церква Всемогутнього Бога", стверджують у Інституті масової інформації. Вона не є офіційною релігійною організацією і заборонена в Китаї ще з 1995 року. Але кожен трагічний випадок в нашій країні ця релігійна спільнота використовує для заманювання до своїх лав.
Вона використовує теми, які мають сильний емоційний відгук від аудиторії: війна, сирітство, самотня старість. Вони розповідають, що православна церква – це минуле, яке не працює, тому лише "Церква Всемогутнього Бога" допоможе пізнати Бога та врятує члена спільноти після того, як "Бог вирішить зачистити Землю".
"Люди навіть можуть не знати, що поширюють цей контент. Вони відреагували на повідомлення про те, що "привітайте мою бабусю їй 100 років або донечці вже один рік, давайте її привітаємо". І потім через деякий час – це повідомлення з часом перетворюється на інше, де вже є заклик до молитви", – додала Тропініна.
Картинки у ChatGPT можна зробити за лічені хвилини. Нам знадобилося не більше двох хвилин, аби пояснити штучному інтелекту що потрібно, як він вже видає зображення за запитом. Картинка дуже схоже на справжнє фото і викликає емоції. Все, як потрібно тим, хто створює такі дописи в соцмережах. Тож найкращою реакцією на такі дописи, старша редакторка фактчекінгового проєкту вважає – блокування сторінки, яка цей допис створила.
Тож, коли бачите такі дописи у знайомих, пам’ятайте – мета таких відео та зображень, щоб якомога більше людей переходили в закриті групи, а їхні адміністратори, за допомогою маніпуляцій, якнайдовше утримували там користувачів.