
Українці дедалі більше відчувають зростання цін на продукти. Подорожчали навіть базові товари: картопля, хліб, м’ясо та овочі. Експерти пояснюють таку ситуацію кількома факторами, серед яких сезонність, економічні чинники та наслідки війни. Про це ми обговорили у ранковому шоу "Прокидайся!" на телеканалі "Ми-Україна+".
Експерти зафіксували, що ціни почали активно зростати ще минулого року. І найшвидше дорожчали ті продукти, які належать до бюджетного сегменту. Це овочі, бакалія, хліб та макарони.
"Капуста подорожчала більш ніж у 2,5 рази, картопля – вдвічі. Морква додала 70-75%, буряк – 50%. Хліб за рік зріс у ціні на 15%, макарони та крупи – аналогічно," – розповів експерт.
Але зростання цін пояснюється не лише їх сезонним коливанням. Війна теж впливає. Так окупація територій, зокрема Херсонщини, де вирощували більшість овочів, призводить до їх дефіциту. А ціни на молочні продукти лізуть вгору через те, що в Україні зменшилась кількість корів. До того ж підприємства агробізнесу несуть додаткові витрати – зростають податки, тарифи на електроенергію та зарплати працівникам.
Свою роль відіграє і погода: минулого року врожаї були нижчими через посуху. Українським ритейлерам довелось імпортувати деякі продукти з-за кордону, аби уникнути дефіциту.
"За минулий рік то ми закупили основний овочевий ряд – це 300 і майже 6 мільйонів доларів ми витратили. Томати – це понад сто мільйонів доларів, якщо взяти ту саму картоплю про яку я казала то ми завезли 51.000 тон це в 4 рази більше ніж було у 23-у році", – сказала експертка в галузі сільського господарства Людмила Гук.
Основними постачальниками продуктів для України залишаються країни ЄС. У листопаді на ринок почали надходити постачання картоплі з Польщі, Литви та Латвії, а також цибулі з Польщі, Нідерландів і Молдови. Туреччина активно постачає тепличні овочі – томати та огірки.
Фахівці прогнозують, що імпортні постачання допоможуть стримати темпи зростання цін, але стабілізувати ситуацію повністю вдасться не раніше травня.