Україна переходить на новий стандарт напруги з 1 липня 2025 року: що потрібно знати
Усі новини
Україна переходить на новий стандарт напруги з 1 липня 2025 року: що потрібно знати

В Україні 1 липня 2025 року офіційно набере чинності новий стандарт напруги в електромережах. Замість звичних 220 вольтів запроваджується показник 230 вольтів. Зміни вже викликають занепокоєння серед українців. Проте експерти запевняють: приводів для паніки немає. Як це позначиться на роботі побутових приладів і чи є привід для хвилювання – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

Українці, які вже чули про нові стандарти напруги в розетках, з побоюванням розмірковують над тим, якими неприємностями це може обернутись. Уява людей малює згорілі розетки й чайники. А ще – зіпсовані кавоварки, холодильники та телевізори. З першого липня напруга в мережі зросте до 230 вольтів. Саме ці – додаткові 10 вольтів – всіх і лякають. Але експерти запевняють, що боятися їх не варто. Бо техніка цю зміну не відчує. 

"Якщо ви подивитесь на лічильник на зворотному боці ваших електричних приладів то ви можете переконатись в тому, що вони розраховані на номінальну напругу 220- 230 і більше вольтів, що означає – збоїв в їхній роботі не буде", – сказав енергетичний експерт Геннадій Рябцев.

Перехід на новий стандарт напруги не буде різким. Її підвищать поступово. Насправді цей процес вже розпочався. 

"В Україні стандарти, які визначає номінальною напругою 230 вольтів був ухвалений ще у 2014 році й впродовж останніх 10 років наша енергетична система, змінювалася відповідно до нових стандартів якості для того, щоб забезпечити синхронізацію нашої енергосистеми з системою Європи. У нас номінально вже в мережах напруга 230 вольтів", – додав Рябцев.

Тим, у кого вдома встановлені реле контролю напруги, змінювати їх не доведеться. Просто треба буде ввести нові параметри. Купити нове реле експерти радять хіба що тим людям, у яких його взагалі немає. Бо незалежно від затвердженого стандарту напруга в українських мережах часом може стрибати – через атаки ворога на об’єкти енергетики. І реле контролю в такі моменти захищає всю домашню техніку. Встановлювати нові розетки, лічильники чи купувати інші блоки живлення для електроніки також нікому не доведеться.