
Жарознижувальні, знеболювальні, пігулки від алергії, антисептики, сорбенти та багато іншого. Це все має входити в базову аптечку українця. Аби її зібрати, потрібно викласти з власної кишені щонайменше пів тисячі гривень. Втім українці не завжди купують ліки виключно про запас. Але тим не менш медикаменти вже з наступного місяця можуть впасти в ціні. Які ліки можуть подешевшати і як контролюватимуть ціни? Про це ми розібрались у ранковому шоу "Прокидайся!" на телеканалі "Ми-Україна+".
Ліки від застуди та жарознижувальні пігулки – завжди є в базовій аптечці Данила Городецького. Чоловік поповнює запас медикаментів, і зараз теж докупив необхідні препарати.
"В місяць, напевно, багатенько, тому що є син-школяр, в другому класі і він частенько хворіє, тому, так я думаю, якщо розбити рівними частинами, то десь не менше тисячі в місяць витрачаємо", – розповів Городецький.
Втім незабаром на ліки Данило буде витрачати менше. З першого березня ціни на медикаменти знизяться на 30%. Рада нацбезпеки та оборони вирішила взяти під контроль націнки на всі ліки, які продаються в українських аптеках.
"Ми раніше регулювали націнку тільки на ті лікарські засоби, які входять до національного переліку – це критично важливі лікарські засоби. Бачимо, що, коли ми регулюємо націнку на нацперелік і порівнюємо її з рецептурними препаратами і порівнюємо її з безрецептурним препаратом, коливання відбувається шалене. Буває націнка від 50 до 300% ", – сказав міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.
Саме через таку націнку, вартість ліків торік зросла. На деякі препарати – аж на 110 відсотків. Зміни на аптечних цінниках вже відчули споживачі. Проте ціни знизять не на всі медикаменти, а на топ 100 найпопулярніших ліків.
"Найчастіше купують – це серцево-судинні препарати, для зниження тиску, для підвищення тиску, також заспокійливі препарати та дуже багато антидепресантів зараз купують", – зазначила власниця аптеки Марина Криворученко.
Щоправда, чи увійдуть саме ці категорії препаратів – ще невідомо. У МОЗ запевнили, що перелік буде сформований протягом найближчого тижня або двох. Проте зі зниженням вартості затягувати не будуть, її українці відчують одразу, а саме з – 1 березня, зазначили у МОЗ. Втім фармацевти сподіваються на поступки від влади.
"Ми сподіваємось, що постачання до першого березня ми можемо відпустити за такою ціною, як ми закуповували, а уже з 1 березня закупимо на 30% дешевше відповідно будемо відпускати з 30% знижкою. Якщо МОЗ заборонить продавати товари, які ми раніше закупили без знижки, то відповідно ми зробимо на них також знижку", – додала Криворученко.
Слідкуватиме за виконанням цих вимог Держпродспоживслужба та Державна служба лікарських засобів, а ще в МОЗ сподіваються, що українці теж будуть небайдужі та повідомлятимуть про несумлінні аптечні мережі.
"Я дуже вірю в громадський контроль. Якщо ви побачите, що у вас необґрунтоване завищення ціни, в першу чергу ви можете звернутися до Держпродспоживслужби, якщо не буде відповідного реагування, звісно, ви можете так само звернутися до Міністерства охорони здоров'я", – підкреслив заступник Міністра охорони здоров'я України Едем Адаманов.
Це можна зробити шляхом офіційних звернень або через соцмережі. До того ж топ медикаментів влада планує збільшити, проте знижка на ці ліки може бути нижчою за 30%.