
Франція продовжує нарощувати оборонні потужності та відігравати провідну роль у безпеці Європи. Президент країни Еммануель Макрон активізував підтримку України та закликав до більшої єдності всередині ЄС. Як Франція реагує на нові виклики, що постають перед союзниками? Та чи здатен Макрон приборкати Путіна? Детальніше – у програмі "Лінія Фронту" з Костянтином Лінчевським.
Від особистих дзвінків кремлівському диктатору до жорстких заяв президент Франції з мініриторикою готовий брати на себе першість, якщо справа доходить до питань безпеки в регіоні на часі посилення оборони.
"Ми інвестуємо близько півтора мільярда євро на оновлення і модернізацію авіабази 116 у Люксей-ле-Бен. Покращимо її операційну інфраструктуру. Ці інвестиції і ремонтні роботи дозволять зберегти наш ядерний потенціал. До 2035 року там базуватимуться винищувачі Rafale з гіперзвуковою ядерною ракетою", – сказав президент Франції.
Про те, що Франція може накрити Європу ядерною парасолькою, Мануель Макрон заявив під час звернення до нації. Він зазначив, мова не йде про спільне використання ядерної зброї, а лише про нагадування, що Париж її має. Врешті заяви Макрона надихнули союзників.
"Ми повинні серйозно поставитися до цієї пропозиції, тому що це має бути одним із наших пріоритетів – координація всіх можливостей у Європі і побудова, зокрема, єдиної добре скоординованої військової сили. Це те, що може дати явну перевагу перед росією. І, звичайно, як завжди, деталі мають значення, але така готовність Франції – це щось дуже важливе", – прокоментував прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Щороку Франція витрачає на свою оборону близько 50 мільярдів євро. Утім, на тлі російської загрози континенту прагне збільшити свою обороноздатність. Нещодавно Еммануель Макрон зустрічався у Єлисейському палаці з виробниками зброї, аби зрозуміти, чи зможе галузь збільшити обсяги виробництва і якими темпами. Париж уже став другим за величиною експортером озброєння у світі, поступившись лише США.
Нещодавно Індія та Франція завершили переговори про купівлю 26 винищувачів Rafale-М за майже 8 мільярдів євро. Індійський військово-морський флот планує замінити французькими літаками застарілий парк із російських Міг-29К.
Сучасна росія стала загрозою для всього ЄС, певні в Парижі. У те, що Путін зупиниться на війні в Україні, не вірять у жодній європейській країні. Агресія Кремля не має меж, зазначив Еммануель Макрон та наголосив, Франції доведеться ухвалювати серйозні рішення щодо допомоги Україні і безпеки Європи загалом. Думку президента поділяють і військові.
"Франція повинна дати зрозуміти Володимиру Путіну, що ми усвідомлюємо, що стоїть на кону в Україні. Ця війна стосується нас, тому що ми причетні до її наслідків. Отже, європейці повинні бути готові до ризику, щоб гарантувати безпеку Європи протягом наступного десятиліття", – зазначив начальник Генерального штабу Збройних сил Франції Террі Буркхард.
Росія готується до майбутніх конфліктів з європейськими демократичними країнами. Про це заявила голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн та наголосила на серйозності ситуації. Зрештою, Європі необхідно зберігати пильність щодо воєнних амбіцій росії, які постійно зростають.
Об'єднана армія ЄС вже не ідея, а реальний курс – єдине командування, спільні навчання, уніфікація озброєння. Все це для того, щоб Європа була готова до будь-якої небезпеки. Скільки військовослужбовців може залучити? Ось така армія та яке озброєння використовуватиме?
Об'єднана європейська армія – це наразі концепція створення спільних збройних сил Європейського континенту під єдиним командуванням. Потенціал об'єднаної армії мають складати військовослужбовці країн-членів Європейського Союзу, а це 27 країн. Також можуть долучити і солдатів із країн, які не є членами Союзу, а це ще 17 держав. Отже, орієнтована кількість військовослужбовців, які можуть долучитися до об'єднаної європейської армії за різних сценаріїв, то це близько 1 мільйона 330 тисяч військових. Якщо ж сюди додати українську армію, то мова вже йтиме про приблизно 2 мільйони 210 тисяч військових.
Що ж до озброєння, то кількість бронетехніки країн-членів ЄС – майже 33 тисячі одиниці. Якщо додати сюди українську броню, вийде близько 37 тисяч, а загальна кількість бронетехніки у всіх європейських країн налічує понад 53 000 одиниць. Серед найпотужніших представників бронетехніки можна виділити танки – німецький Leopard 2 та британський Challenger 2. Серед бронетранспортерів – британський Spartan, французький AMX-10. Артилерія країн-членів ЄС налічує близько 12 300 одиниць разом з українською артою буде майже 14 тисяч. А якщо рахувати всю артилерію країн Європи, то вийде майже 19 тисяч одиниць.
Серед найкращих зразків – французька САУ CESAR, німецька Panzerhaubitz 2000, шведська САУ Archer, польська самохідна гаубиця Crab та українська Богдана. Що ж до паритету в небі, то авіапарк Об'єднаної європейської армії може налічувати близько 4400 літаків різних типів. Разом з українськими повітряними суднами буде близько 4600 одиниць.
Якщо говорити про виключно європейські літаки, то тут перевага за шведськими Gripen, французькими Mirage та Dassault Rafale та винищувачами спільного виробництва Великої Британії, Німеччини, Італії та Іспанії – Eurofighter. Якщо рахувати військову техніку, яка має працювати на воді та під водою, то загальна кількість суден на балансі країн-членів ЄС – 876 одиниць, разом з українською – 912.
Поки нова оборонна концепція тільки обговорюється, країни-члени НАТО рахують гроші, які вони витрачають на оборону. До прикладу, найбільше від цього ВВП виділяють Польща, Естонія та Латвія. Якщо перевести це в долари, то Польща витрачає 35 мільярдів, Естонія та Латвія по 1 мільярду 400 мільйонів доларів. А от найбільші суми на обороноздатність виділяють США, Німеччина та Велика Британія.