
Польща посилює оборонні можливості через загрози з боку росії. Варшава активно закуповує озброєння, розширює армію та впроваджує нову програму військової підготовки для цивільних. Про це розповів Костянтин Лінчевський у програмі "Лінія фронту" на телеканалі "Ми-Україна+".
На четвертий рік повномасштабного вторгнення стає очевидним, москва може вчинити провокацію проти країн НАТО, впевнені військові експерти. Адже путінські агенти зухвало розхитують європейську безпеку в архітектуру. Зокрема, мова йде про кібератаки та детальну розвідку критичних об'єктів ЄС й тому Польща вирішила посилити армію.
"Ми хочемо, щоб до кінця цього року була готова модель, і кожен дорослий чоловік у Польщі був підготовлений на випадок війни. Щоб особовий склад був дійсно співставний і адекватний можливим загрозам. Ми вже говоримо про необхідність півмільйонної армії в Польщі. Звичайно, це разом із резервістами", – заявив прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Як далі розвиватимуться події на європейському континенті, спрогнозувати важко, констатують військові аналітики. Путін, ймовірно, розлючений через провал планів щодо війни проти України. Отже, спробує завдати шкоди союзникам Києва. Під прицілом Кремля східний фланг НАТО. Тому Варшава готує поляків пришвидшеними темпами.
"Міністерство планує організувати інтерактивну карту, щоб кожен охочий міг вибрати інструктора та вид навчання, який зможе пройти. Люди з військовим досвідом отримають компенсацію від держави", – Програма буде доступна у двох версіях – базовій та розширеній. Брати участь зможуть як чоловіки, так і жінки", – заявив міністр оборони Польщі Владислав Косіняк-Камиш.
Варшава вже посилила безпекові заходи та заявила про створення нової бригади на кордоні з росією. У її складі служать кілька тисяч солдатів. Основне озброєння прикордонників – колісні бронетранспортери KTO Rosomak, а також танки й самохідні зенітні комплекс, повідомили у Міноборони країни.
Бригада стоїть у Вармінсько-Мазурському воєводстві, що межує з Калінінградською областю рф. Потенційно цікавим для росії є й Сувальський коридор. Востаннє НАТО провело навчання з оборони вразливого відтинку навесні торік.
"Я наголошую, що мир можна захистити лише тоді, коли за ним стоїть реальна сила, здатна стримати потенційного агресора. Жоден континент не уникнув досвіду війни. Вона загрожує всім нашим країнам, навіть якщо ризик спалаху конфлікту в тій чи іншій частині світу здається обмеженим й тому мудра і далекоглядна політика вимагає підтримки дій, спрямованих на зміцнення миру, а не підтримку агресора. Це в інтересах усіх наших країн", – заявив президент Польщі Анджей Дуда.
Польща також готує цивільні аеропорти до можливого використання армією. Міністерство оборони інфраструктури вже ведуть перемовини щодо модернізації летовищ для оборонних цілей, а на деяких із них розпочато відповідні роботи. Загалом йдеться про 15 стратегічних об'єктів. На їхніх територіях можуть розміщуватися транспортні вузли, пункти евакуації допомоги та вантажний хаб.
За словами BBC, Польща збільшила витрати на оборону після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році. Вже підписані зі Сполученими Штатами контракти на постачання озброєнь на суму близько 20 мільярдів доларів для придбання 250 бойових танків M1A2 Abrams, 32 винищувачів F-35, 96 гелікоптерів AH-64 Apache, реактивних систем залпового вогню HIMARS, протитанкових комплексів Javelin. Варшава також підписала контракти з Південною Кореєю і згодом отримає танки К2 і легкі бойові літаки FA-50.
Нещодавно президент Франції Мануель Макрон заявив про можливість розгорнути французьку ядерну парасольку й над іншими європейськими союзниками. Натомість прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск вважає, що й Україна має отримати безпосередній доступ до ядерної та інших видів зброї. Адже російська загроза реальна і може постати перед Польщею вже за кілька років. Тому Варшава вже заявила про готовність вийти з Конвенції про заборону протипіхотних мін і касетних боєприпасів. Тривають консультації з оборонним відомством.
Також на розгляді Сейму й проєкт правок до Конституції, які передбачають обов'язкове виділення на оборону не менше 4% ВВП щорічно.
Після повалення комуністичного режиму Польща стала першою серед країн Східної Європи, що вступила до НАТО. Проте навіть перебуваючи під захистом Альянсу, Варшава продовжує розвивати власну оборонну промисловість і має одну з найбільших армій в Європі.