
Росія стала першою країною, яка офіційно визнала військові сили недемократичних урядів в Сахелі – Малі, Нігеру та Буркіна-Фасо. Разом вони, нібито, планують боротися з нестабільністю та тероризмом у регіоні. РФ пообіцяла надати зброю та допомогти з підготовкою військових. Для чого росія посилює свій вплив в Африці? Про це розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
До ізольованого від цивілізованого світу путіна приїхав новий друг – президент Центральної африканської республіки. Він привіз слова подяки росіянам за те, що "повернули країні стабільність". Або точніше допомогли йому утримати владу.
У 2018-му році підвладні йому війська реально контролювали лише столицю країни. На решті території заправляли різні групи антиурядових повстанців. Та шість років тому в ЦАР з’явились російські найманці з ПВК “Вагнер”. Які швидко відновили контроль президента над більшою частиною країни. За послугу Москва отримала долю від прибутків, які має республіка від експорту золота та деревини.
“Виживання в обмін на ресурси”. Передусім – золото, алмази та нафта й саме таку концепцію Москва “продає” в Африці. Крім ЦАР її експансія поширилась на Нігер, Малі, Буркіна-Фасо, екваторіальну Гвінею і частково на деякі інші країни.
"Тільки з трьох країн – Судану, Центральної Африки і з Малі, було вивезено в грошовому еквіваленті золота на 2,5 млрд доларів і, крім того, це ще ж не враховано інші країни, не враховані ті самі алмази та сама деревина і все решта", – дослідниця-африканістка Марта Олійник–Дьомочко.
У 2022-му році року на континенті перебували до 6000 російських найманців. Скільки їх там зараз – точно невідомо. Але попри те, що росія глибоко зав’язла у війні в Україні та її присутність в Африці залишається значною. Крім військових там активно працюють російські спецслужби. Вони вербують місцевих політиків та журналістів через спеціально створену мережу консалтингових компаній.
Вони інтегруються в владні структури африканські, вони інтегруються в економічні структури, вони інтегруються в мілітарні структури. Зокрема, "Вагнер" найперше займається по суті, напівколоніальні або колоніальними війнами в Африці.
Москві особливо потрібна картинка міжнародної підтримки.
"Ми пам’ятаємо, що країни Африки, на них припадає 28% голосів генеральної асамблеї ООН. Тобто це можливість для росії в перспективі виправдовувати свої якісь загарбницькі, диктаторські, терористичні рішення на міжнародних майданчиках", – підкреслила Олійник–Дьомочко.
У серпні 2023 року світові ЗМІ облетіла вибухова новина про те, що в Судані група українських спецпризначенців врятувала законно обраного лідера цієї країни – генерала Абделя Фаттаха Аль-Бургана. Він потрапив в оточення сил повстанців, на боці яких воювали “вагнерівці”. Сотня наших бійців допомогли проурядовим силам відбити атаку ворога і доправити генерала у безпечне місце. Це була далеко не єдина успішна операція наших розвідників в африканських країнах. Україна вступила у протистояння з ворогом навіть на іншому континенті. І в ГУР запевняють, що монополія російських найманців в Африці починає добігати кінця.