
Світ 39 років тому дізнався про трагедію на Чорнобильській атомній електростанції, яка назавжди змінила уявлення людства про ядерну безпеку, ризики та вплив радіації. Вибух на ЧАЕС спричинив масштабну евакуацію сотень населених пунктів. Проте мала кількість людей повернулась у свої домівки. Напередодні роковин до зони відчуження їздила наша журналістка Олександра Кулібаба і поспілкувалася з місцевими.
Пан Михайло пише пісні, серед них й про рідний Чорнобиль. Таких як він у місті називають “самосели”. Це люди, які після трагедії на ЧАЕС повернулися у свої домівки. Власну оселю Михайло Шилан купив ще на початку 80-х. Працював вчителем молодших класів у школі за кілька кілометрів від атомної станції. Вибух чув на власні вуха. Рибалив за кілька кілометрів. Виїхати з міста чоловікові вдалося не одразу.
"Дітей батьки вивезли, приходжу в Райвно, а я числився наче директором школи, мені казали, що "робоча обстановка" і десь днів через 10 мені дозволили виїхати", – сказав Михайло.
Кілька років він жив з сім’єю на півдні Київщини. На початку 2000-х повернувся сюди з дружиною, спочатку працював у церкві, а потім – у місцевому інтернаті. Нині в Чорнобилі у нього це вже фактично друге життя.
Головна гордість самосела – власний музей. Він збирає речі з історією. Тепер до його колекції додалися атрибути сучасної війни й серед яких є навіть куртки російських окупантів. На весь Чорнобиль тих, хто повернувся на рідну землю, як пан Михайло – залишилося понад 20. Більшість у 2022 зустріли російську окупацію вдома. Ворожі солдати кілька днів жили у сусідньому будинку, пригадує чоловік.
"Замки повісив на цій хаті, вони прийшли з автоматами, повибивали замки прикладами, і жили тижня два, напевно в тій хаті", – розповів самосел.
Російські окупанти захопили ЧАЕС в перший День повномасштабної війни – 24 лютого. Пробули там до кінця березня і встигли нарити окопи в смертельно небезпечному "Рудому лісі". За словами фахівців, це могло коштувати їм життя через опромінення. А місцеві мешканці згадують, як ті ж самі солдати грабували, залякували та принижували людей у зоні відчуження. Чорнобиль тепер знову вільний, а серед самоселів лунає українська мова.