Діти війни: як росіяни тренують дітей для війни на окупованих територіях
Усі новини
Діти війни: як росіяни тренують дітей для війни на окупованих територіях

Близько 30% українських дітей наразі перебувають за кордоном, а ще 20% – це понад півтора мільйона дітей – залишилися на окупованих територіях. Але як живуть ці діти в умовах окупації? Як рф намагається зробити з них солдатів – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

Стрільба, військова тактика та медицина. На перший погляд, нічого особливого – звичайна базова військова підготовка. Але тут великий нюанс. Це рф на тимчасово окупованих територіях тренує українських дітей. Окупанти долучають до лав мілітарних російських організацій. Там зомбують пропагандою та нав’язують свою ідеологію. Виховують, так би мовити, майбутніх солдатів окупаційного режиму.

Найбільший, і водночас найнебезпечніший для українських дітей рух – "Юнармія", кажуть фахівці. Його заснували ще у 2016 році. Дітям з восьми років нав’язують ідеологію "руського міра", вчать користуватися зброєю та залучають до військової підготовки. До цього руху примусом вже залучили понад 50 тисяч маленьких українців. 

Українські вчителі намагаються підтримувати зв’язок з дітьми, що залишились в окупації. Близько 40 тисяч школярів, за словами фахівців, продовжують підпільно навчатися за українською програмою. Втім підтримувати цей зв’язок стає щоразу складніше.

"Росія намагається можна сказати спочатку з величезної кількості охопити всю діяльність дітей і молоді, безпосередньо своєю пропагандистською виховною роботою. Намагаючись взяти не тільки шкільну освіту, а й позашкільний час", – сказав координатор освітніх заходів ГО “Альменда” Олег Охредько.

За даними Центру протидії дезінформації, є випадки, коли українські діти після досягнення повноліття пішли воювати за росію проти України. 

"Це є міжнародним злочином, оскільки Україна так же як і росія є підписантами міжнародних договорів, зокрема вони зобов’язані виконувати Женевську конвенцію, де є заборона на мілітаризацію неповнолітніх з найбільш відомих покарань, які передбачені за невиконання міжнародних договорів це зокрема є санкції, які вводяться безпосередньо проти осіб, які виконують ці незаконні накази", – сказала юристка Катерина Аніщенко.

А ще передбачені  арешти нерухомості, заборона на в’їзд тим, хто безпосередньо причетних до мілітаризації дітей, каже юристка. Україна посилено працює аби фіксувати ці докази та свідчення потерпілих та очевидців – з подальшою передачею матеріалів міжнародним організаціям й притягнення злочинців до відповідальності.