Канада планує передати Україні заарештований російський літак Ан-124 “Руслан”
Усі новини
Канада планує передати Україні заарештований російський літак Ан-124 “Руслан”

Канада працює над тим, щоби конфіскувати транспортний гігант АН–124 “Руслан”. Якщо все піде за планом – цей борт стане шостим "Русланом" у флоті України. Найбільший серійний вантажний літак у світі може перевозити те, що не подужає жодна інша машина. Більше про цей літак і чим він може допомогти Україні – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

Канада, 2023-й. Український літак заходить на посадку в аеропорті Торонто-Пірсон. На літовищі українські пілоти бачать Ан-124 “Руслан” – завдяки розмірам його складно не помітити. На той момент він вже став місцевою знаменитістю. На цьому літаку, у лютому 2022 року, росіяни доставили до Канади з Китаю партію тестів на COVID–19. Після цього “Руслан” мав повернутись до рф. Але Путін розпочав війну в Україні. Канадська влада закрила свій повітряний простір і наклала на російський Ан-124 арешт. А прем’єр Джастін Трюдо заявив, що літак передадуть Україні.

"Процедура конфіскації відбувається в межах канадського закону про спеціальні економічні заходи і наразі рішення про конфіскацію має ухвалити Вищий суд Онтаріо", – сказала віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

Нині після знищення Ан-225 “Мрія” її близький родич АН–124 “Руслан” є найбільшим вантажним літаком у світі. Його довжина – майже 70 метрів. Це як дві третини футбольного поля. Висота киля – 21 метр, це сім поверхів житлового будинку.

"Він дозволяє підіймати достатньо велику вагу та об'єм корисного навантаження. Це і декілька одиниць танків одночасно, військові машини. В тому числі з особовим складом", – розповів експерт з питань розвитку авіаційного ринку Богдан Долінце.

“Руслан” встановив два десятки різноманітних рекордів. Зокрема підняв вантаж вагою понад 170 тонн на висоту 10 750 метрів. Вага вантажу під час комерційних рейсів, звісно, менше. Але все одно може сягати вражаючих 150 тонн. Вантажний відсік можна відкрити в польоті й скинути його вміст на парашутах.

Створений “Руслан” був ще у 80-ті роки минулого століття українським КБ “Антонов”. Серійно машину виробляли в Києві й в російському Улянівську. Загалом було збудовано 55 машин. Більшість з них – 36 знаходяться у росіян. Але все йде до того, що тепер буде на один менше.

Процедура конфіскації стартувала ще у березні. Генпрокурор Канади звернувся до Верховного суду Онтаріо – штату, в якому був заарештований і перебуває зараз Ан-124. Зміст звернення зводиться до того, щоб передати літак з власності російської компанії “Волга-Днепр” у власність української держави.

Зараз Україна має п’ять “Русланів”. Оскільки наше небо зараз закрите, всі вони перебувають в Німеччині. Там обслуговуються й активно працюють. Серед іншого – перевозять військові вантажі для українських Сил оборони. Так, нещодавно стало відомо, що саме Ан-124 доставив зі Сполучених Штатів до Польщі кілька фюзеляжів літаків F-16. Які потім були доправлені в Україну –як донори запчастин.

Для росіян втрата робочого літака стане болючим ударом. Адже з тих 36 машин, які вони поки що мають, щонайменше половина в небо не піднімаються – через технічні проблеми. Ключові елементи машини – зокрема двигуни — виготовляються тільки в Україні. Самостійно рф обслуговувати “Руслани” не може. Тому з часом парк цих літаків в рф буде невпинно скорочуватись.