
Міністерство державної безпеки (МДБ) Китаю – одна з найзагадковіших спецслужб світу. Без точної дати створення, з невідомою кількістю працівників і штаб-квартирою, вона залишається ключовим інструментом влади Сі Цзіньпіна для контролю над суспільством як у межах країни, так і за кордоном. Подробиці розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
За різними даними МДБ утворена у 80-х роках 20 століття на основі радянської КДБ. Вона повністю перейняла структуру, методи роботу та рід діяльності у своїх наставників – але на відміну від них значно прогресувала. Так само невідомий ні штат спецслужби, ні розташування штаб-квартири. Швидше за все він в одній з будівель Пекіна.
МДБ – ключовий інструмент лідера країни Сі Цзіньпіна для посилення контролю за безпекою країни. Ключовий метод роботи МДБ – це пропаганда. На відміну від спецслужб інших країн у своїй стратегії китайська розвідка використовує особливу концепцію "тисячі піщинок" – замість професійних шпигунів використовуються аматори: підприємства, цивільні особи, науковці та інші. Тому абсолютно кожна людина може виявитись агентом.
За час свого існування МДБ провела ряд операцій. Значна кількість засекречена, а інформація про відомі – жорстко контролюється. Наприклад, операція придушення масового протесту 1989 року на площі Тяньаньмень. Тоді зняли одну з найбільш знакових фотографій XX століття – самотнього протестувальника, який стоїть перед колоною армійських танків.
Протест розпочали студенти. Пізніше до них доєднувалося все більше людей. Вони вимагали від уряду покращення рівня життя своїх громадян. Та партійні високопосадовці вирішили розігнати протест – в країні оголосили військовий стан, 3 і 4 червня військові почали рухатися до площі Тяньаньмень. Вони відкривали вогонь, арештовували та давили танками протестувальників, аби відновити контроль над територією.
За різними даними тоді загинуло від 200 до 10 000 тис. людей. Усю інформацію про масові вбивства протестувальників влада Китаю донині жорстко контролює. Не менш масштабною була і є операція МДБ під назвою “Золотий щит”. Вона триває і донині. Її запустили 11 років тому. Мета – "захистити" своїх громадян від західної інформації. Наслідки операції важко переоцінити. Більшість людей у Китаї навіть не уявляють, що інші країни можуть жити інакше. Не в комуністичному режимі.
У пропаганді, яку безперервно поширюють агенти МДБ – західні країни та США зображуються з нескінченними злочинами та аморальною поведінкою. Водночас Китай змальовується як "найбезпечніша країна у світі". Агенти заручаються підтримкою головних технічних гігантів, щоб отримати доступ до персональних даних користувачів. Та відстежують усі повідомлення. А якщо знаходять бодай найменшу критику у сторону лідера країни чи партії – оголошують про державну зраду.