
Росіяни у ніч на 21 липня здійснили одну з потужних повітряних атак з початку повномасштабного вторгнення. Загалом по Україні було випущено майже пів тисячі засобів ураження. Серед них – 426 ударних дронів типу "шахед", п’ять аеробалістичних ракет, чотири ракети "Калібр", одна ракета "Іскандер" та 14 ракет Х-101. Подробиці розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
Зранку небо над Києвом знову вкривали чорні хмари. Обстрілів зазнали щонайменше 7 районів. Прилетіло по житлових кварталах, дитячих садках та об'єктах цивільної інфраструктури. Є жертви. Ось так звучить офіційна статистика:
- У Соломʼянському районі загинув чоловік;
- У Дарницькому районі осколкові поранення отримали п’ятеро людей, віком від 36 до 55 років. Серед них — 15-річна дівчина;
- У Шевченківському районі до лікарні госпіталізовано літню жінку.
Цього разу навіть у супернадійних укриттях людям довелось понервувати. У соцмережах з'явилось відео, як під землею на станції метро “Лук’янівська” всі подумали – щось загорілось. Та, як пояснили в ДСНС, вибухом на поверхні пошкодило фасад та вхідні двері. А система вентиляції затягнула хмару диму й пилюки вниз.
Окупанти збільшують кількість запусків дронів
Іноземні аналітики прогнозують, що в майбутньому нічні атаки стануть ще більш масованими. Генерал-майор бундесверу Крістіан Фройдінг заявив, що росія має намір запускати по Україні до 2000 безпілотників одночасно.
Агресори вже відкрито хизуються своїми терористичними “можливостями”. Вони показали по ТВ завод в Алабузі, в Татарстані, де збирають "Герані" – російські аналоги іранських шахедів. До роботи залучають навіть неповнолітніх. А запуски здійснюють з американських автомобілів – типу пікап.
Атаки критично навантажують українську ППО. Застосування дорогих систем типу Patriot недоцільне – ракета вартує до 5 мільйонів євро, тоді як дрон – усього 50 тисяч. Україні для захисту потрібні недорогі, але розумні засоби протидії. Зараз основна надія – на дрони перехоплювачі.
"Зі збільшенням кількості цих засобів і плюс додатково треба зауважити, збільшення висоти прольоту, постало питання, що до пошуку інструменту який би зміг закрити, той напрямок зенітних ракет, але при цьому він би був недорогий. І от саме зенітний дрон став елементом розробки", – сказав заступник директора компанії виробника засобів РЕБ Анатолій Храпчинський.
За словами експерта дрон перехоплювач не панацея, а лише один з елементів протиповітряної оборони. Використовувати його доречно по цілях на висоті до 6 тисяч метрів. Все, що летить ближче до землі, має бути нейтралізоване іншими елементами ешелонованого захисту.
"Якщо ми кажемо чого нам не вистачає зараз то це безумовно фінансування і можливостей деяких технологічних, тому, що, наприклад для того, щоб дрон міг автоматично виконувати задачі нам потрібно достатньо велику кількість якісних засобів РЕБ чи то пасивних чи то активних які б надавали нам чітку координату цілі, висоту прольоту, швидкість", – додав Храпчинський.
Керувати дронами-перехоплювачами не складно, кажуть експерти. За наявності базових навичок управління безпілотниками, опанувати перехоплювач можна за три тижні.
Паралельно Кабінет Міністрів України затвердив резолюцію про запуск експериментального проєкту з формування мобільних груп протиповітряної оборони. До участі в таких групах можуть долучитися громадяни віком від 18 років, які не підлягають мобілізації. Йдеться про осіб з офіційною відстрочкою, заброньованих працівників, а також тих, хто за віком чи станом здоров’я не підлягає призову.