
Українські інженери виявили, що для управління дронами росіяни використовують не тільки GPS, а й українську мобільну мережу. Окупанти постійно модернізують атаки на мирні міста. Що саме змінилось за три роки та як Україна протидіє? Подробиці розповіли наші журналісти на "Ми-Україна+".
За словами військових, росіяни встановлюють у дронах спеціальні трекери, які передають інформацію про місцеперебування, швидкість та висоту польоту. Для цього застосовуються мобільні мережі різних країн – як українські, так і російські чи інші.
Під час нічних атак дрони летять вже сотнями. В ніч на понеділок їх в українському небі було 355. Якщо раніше дрони летіли якомога нижче, ховаючись за рельєфом, то тепер вони підійматися на висоту понад 3000 метрів. Там збираються і групами заходяться на ціль. Така тактика робить їх майже невразливими для вогню кулеметів та автоматичних гармат, які є у розпорядженні мобільних зенітних груп.
"Вони почали застосовувати більш захищені засоби наведення, зміни висотності – починаючи з надмалих висот, закінчуючи, станом на зараз, висотами в 3-4 тисячі метрів, щоб продовжувати проходити та проривати українські протиповітряні засоби оборони", – зазначив військовий аналітик Вадим Кушніков.
Росіяни модернізують і бойову частину дронів. Її збільшили із 40 до 90 кілограмів. Це вага дев’яти сучасних протитанкових мін Т-62. Заряди в "шахеди" закладають різні – від кумулятивних осколково-фугасних із запалювальною дією до термобаричних. Експериментувати із бойовими частинами та тактикою застосування дронів ворог може завдяки їх великій кількості. Росіянам вдалося масштабувати виробництво. Західні військові аналітики прогнозують, що в майбутньому повітряні атаки стануть ще більш масованими. Видання “The Economist” пише про неймовірну тисячу безпілотників в одному “залпі”.
Українська розвідка оцінює можливості росіян як більш скромні. В ГУР припускають, що кількість дронів в одній атаці може сягнути 500. При чому частина з них не матиме бойової частини. Але це теж багато. Бо у рф дійсно виробляють дуже багато дронів.
Крім того у ворога є "шахеди", придбані в Ірану. У 24-му році рф закупила їх 6000. А ще у росіян є пародії – “гарпії” та “гербери”. За приблизними оцінками їх виробляють не менше 3000 на місяць. Вони не несуть заряду. Але теж навантажують нашу систему ППО.
Зараз найбільш ефективним способом боротьби з шахедами, коли вони вже опинилися у нашому небі, залишаються зенітно-ракетні комплекси малого і середнього радіуса дії. Але кількість ракет до них обмежена. Тому українські військові покладають великі надії на безпілотні системи. Перші розробки дронів-перехоплювачів вже існують. Одна з них має назву “Жало”. Ці системи вже використовуються.
"Старт відбувається за допомогою та участі оператора. Оператор, маючи наказ – підлітає максимально близько до нього. Далі вже за допомогою оптичних сенсорів, інших типів сенсорів бортових – сам безпілотник може допомагати оператору в захопленні та знищенні цієї цілі", – додав Кушніков.
На рахунку цих дронів-перехоплювачів вже понад сотня збитих шахедів. Зараз ведуться нові розробки. А випробувані – запускаються у масове виробництво.