Україна нарощує виробництво дронів на оптоволокні: як нова технологія змінює хід війни
Усі новини
Україна нарощує виробництво дронів на оптоволокні: як нова технологія змінює хід війни

Міноборони планує цьогоріч збільшити закупівлю дронів на оптоволокні. Агенція оборонних закупівель планує придбати щонайменше 300 тисяч таких БПЛА. Як ці безпілотники змінюють тактику на фронті? Та чому їх встигли прозвати "game changer" війни? Та головне – чому безпілотники на оптоволокні важко виявити та знищити? Подробиці розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

За 2025 рік в Україні з'явилися понад 20 нових сертифікованих зразків дронів з оптоволоконною системою керування. Їх виготовлення опанували 11 підприємств. Також фіксується позитивна динаміка щодо дронів здатних працювати на великі відстані.

На перший погляд – це звичайні безпілотники. Втім є одна важлива деталь. Для його керування використовують не радіочастоти, а оптоволоконний кабель. Тобто вороги не можуть заземлити БПЛА різними пристроями. Фахівці переконані такі безпілотники вже стали "game changer" війни. 

Дрони “на кабелях” вперше активно почали використовувати росіяни на Курщині, кажуть фахівці. І першою під прицілом опинилась логістика. Дуже велика активність, знищували буквально все, що рухається, навіть авто з цивільними, без розбору. Зараз, за словами військових, їх використовують чи не на всіх ділянках фронту. Але нині за кількістю “оптики” ми маємо паритет з росіянами. Ба більше, українські інженери працюють над удосконаленням оптоволоконних дронів. Якщо стандартна дальність польоту – до 20 кілометрів, то наші розробники намагаються її збільшити удвічі.

Ціна однієї пташки стартує від 30 тисяч гривень. Ціна котушки на 10 тисяч дешевша. Звісно, в оптоволоконних дронах є і мінуси. Це обмежена дальність польоту та ваги. Адже крім боєприпасу він ще має нести котушку, що важить понад кілограм. Також "павутиння" використаних кабелів теж завдає незручності. 

На низьких висотах і при посадці лопасті просто намотують те волокно і відповідно борти падають. В кращому випадку борт буде ремонтопридатний, якщо взагалі буде можливість його підібрати. Ні росіяни, ні наші захисники досі не мають ефективного інструменту, аби захиститися від дронів на оптоволокні. Найефективніше – це знищувати заводи де виготовляють компоненти для “ниткових” дронів, кажуть експерти.

Єдиний спосіб завадити ураженню – це збити такий дрон за допомогою сіткометів та рушниці.