
У соцмережах активно обговорюють нове нібито правило для водіїв: за використання аварійної сигналізації як подяки на дорозі, можуть оштрафувати. Одні впевнені, що це чергове фейкове нововведення, інші – що зміни вже закріплені в правилах дорожнього руху. Тож чи дійсно за ввічливий жест можна отримати штраф, і що кажуть офіційні джерела – розбиралися наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
За подяку аварійкою каратимуть штрафами – такий меседж активно несеться мережами. Відповідальність за необґрунтоване увімкнення аварійної сигналізації в правилах була передбачена завжди. Просто тепер на це нібито вирішили звертати більше уваги. Водії здивовані і не знають, як тепер бути.
Найбільш креативні вигадують альтернативні способи висловлення подяки на дорозі. Свої ідеї знімають на відео. І виставляють на суд громади. Ще один варіант – використання китайських гаджетів, які кріпляться до заднього скла. Ось на цьому є альтернативний знак подяки. Включити його можна з дистанційного пульта. Головне кнопки не сплутати, бо крім подяки там є ще інші знаки. За ось це й можна на неприємності нарватись.
А є водії, яким просто байдуже до штрафів. І вони від доброї звички відмовлятись не планують.
Розмови про штрафи за подяку “аварійкою” дійшли й до патрульної поліції. Там цьому дуже здивувались і попросили водіїв заспокоїтись та не поширювати плітки. І заявили, що за використання аварійки саме для подяки іншому водію в Україні нікого не штрафують.
"Передбачена відповідальність не за будь-яке порушення правил користування попереджувальними сигналами, а лише за порушення правил користування попереджувальними сигналами при початку руху чи зміні його напрямку. І лише тоді таке порушення набуває ознак протиправності та суспільної шкідливості", – наголошують у поліції.
Юристи пояснюють, що отримати штраф за ввімкнену аварійну сигналізацію можна тоді, коли це, наприклад, провокує аварійну ситуацію. Або якщо авто стоїть там, де це заборонено. А водій увімкнув аварійку не тому, що машина зламалась, а просто щоб позначити себе на дорозі.
"Водій зупиняється на смузі для громадського руху і вмикає аварійку, в такому випадку його штрафують не за вимкнення аварійки, а за те, що він безпідставно і з порушенням вимог ПДР виїхав і перебуває на смузі для руху громадського транспорту", – зазначає автоюрист Денис Конюшко.
Подяки “аварійкою” є частиною так званого дорожнього етикету. Він має певні регіональні відмінності. Але існує майже в усіх країнах світу. В Україні з ним теж боротися не планують.