Блискавка зруйнувала будинок на Київщині: як уберегти себе від стихійного лиха
Усі новини
Блискавка зруйнувала будинок на Київщині: як уберегти себе від стихійного лиха

За квітень 2025 року було кілька влучань у житлові будинки: на Вінниччині постраждала восьмирічна дитина, на Чернігівщині – пожежа, а тепер ще й трагедія на Київщині. Чому блискавка обирає саме будинки? І як уберегти своє життя та дім – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".

 

Під час грози блискавка влучила прямісінько в будинок Валентини. Потужний вибух струсонув усе навколо. Жінка вибігла з підвалу і перед очима побачили палаючі руїни. Вогонь знищив дах, стеля впала, а підлога здулася від жару. Валентина дивом залишилася живою.   

"Почали люди прибігати, і витягувати речі, документи рятувати, щоб не згоріло нічого, апаратура", – розповіла постраждала.

Пожежу гасили понад три години. Будинок вигорів майже вщент. Тепер Валентина з родиною тимчасово мешкає у сестри. Сім’я вже рахує витрати на відновлення будинку. За попередніми оцінками, потрібно близько одного мільйона гривень.   

"Покрівля 300 тисяч нам сказали, покрівля з їх матеріалами і їхня робота. Дерево нам сказали на лісопілці 9 тисяч гривень куб. Нам потрібно напевно 10 кубів", – розповіла сестра Валентини.

Блискавка завжди шукає найкоротший шлях до землі, щоб розрядитися, пояснюють фахівці. Високі об’єкти – будинки, дерева, вежі – стають для неї "мішенями". Особливо вразливі будівлі без громовідводу. Також удар може статися через металеві конструкції або навіть, електромережі, якщо блискавка потрапляє в лінії електропередач.  

Валентині пощастило, в її родині ніхто не постраждав. Але буває і так, що після удару блискавки в будинок, струм дістає і тих, хто перебував всередині. Найбільш поширені травми в таких випадках – опіки та ураження серця. Медики кажуть – врятувати потерпілих можна. Головне – викликати швидку і негайно розпочати непрямий масаж серця та штучне дихання.

Аби захистити дім, експерти радять встановити розрядники та обмежувачі перенапруги. Вони захищають проводку та техніку від стрибків напруги під час грози. Не варто будувати будинки поруч із високими деревами чи на відкритих просторах – це підвищує ризик удару. Найголовніший захист – громовідвід на даху.

Передбачити, куди саме влучить блискавка, майже неможливо. Але зменшити ризик – цілком реально. Під час грози не ховайтеся під високими деревами та не заходьте у воду, адже вода добре проводить струм. Лягайте одразу на землю. Уникайте поїздок на велосипеді чи мотоциклі – перечекати негоду краще на відстані не менше 30 метрів від них. Якщо гроза застала вас у машині – залишайтеся всередині, опустіть антену і заглушіть двигун. Удома під час грози важливо щільно зачинити вікна й двері, щоб уникнути протягів – саме вони можуть втягнути кульову блискавку. У приватних будинках радять вимкнути всі електроприлади та не розпалювати піч, адже дим теж є провідником електрики.