
Свіже, дешеве й домашнє – саме за цим українці вирушають на ярмарки. Але проблема в тому, що не всі товари насправді якісні, бо деякі продавці нехтують правилами санітарної безпеки. Разом із директором Союзу Споживачів України Максимом Несміяновим наші журналісти вирушили в рейд столичними торговими майданчиками.
Як приклад, ми побачили, що у пластикових пляшках з під газованих напоїв продавчиня столичного ярмарку торгує замороженим молоком, яке протягом дня поступово тане. Жінка порушує правила санітарних норм: по-перше, це впливає на якість продукції, по друге, наливати молоко у вживану тару суворо заборонено – через загрозу інфекції. Поруч з наметом лежать ще з десяток таких самих, але порожніх пляшок.
Досі трапляються випадки, коли недобросовісні продавці додають у молоко аміак, соду та навіть засіб для миття посуду, щоб воно довше зберігалось. Але цим каже Максим Несміянов грішать більше на стихійних ринках. Тому дає пораду: перш ніж купувати, понюхайте продукцію, щоб переконатися чи немає там незвичного та неприємного запаху.
На іншому прилавку в’ялена та сушена риба лежать просто під небом – у відкритих у коробках, які до того ж залишились від якогось іншого товару. Рибу в них переклали. Продавець пояснює – мовляв, оригінальні коробки "жирніють". Тому товар пересипають в чисті. Але це – заборонено. В наметі ми знайшли ящик, на якому маркування співпало, і тут виявилося, що термін придатності цієї риби вичерпався два дні тому.
"Вони повинні бути в цій тарі в якій вони прийшли, або ж в них повинна бути ємність куди вони перекладають, а цей маркер зберігають", – додав Несміянов.
Риба – у топі серед потенційно небезпечних продуктів. Якщо вона протермінована, або зберігається неналежним чином, є великий ризик отруєння, попереджають фахівці. Але остаточне рішення завжди за покупцями. У іншому прилавку продають "заморожену" рибу. Холодильника немає. Але всі інші вимоги дотримані: туші не виглядають замороженими повторно, маркування та пакування – відповідає вмісту. Продавчиня каже – всю цю рибу вдається реалізувати протягом дня. Максим пояснює – завжди можна визначити, скільки часу риба пролежала на прилавку.
Щодо м’яса – воно продавалося поруч із рибою, що є порушенням. Але продавчиня мала документи та працювала в рукавичках. Проте дерев’яної дошки для нарізки, яку потрібно регулярно дезінфікувати, не було.
На іншому ринку ми виявили сосиски, які грілися під сонцем без жодного маркування або дати виготовлення. Така ситуація – це вже адміністративне правопорушення.
"Тут немає дати. Партії немає, навіть якщо людина ось надасть документи партії немає, це зроблено не зрозуміло коли й не зрозуміло яка партія", – помітив експерт.
Якщо Ви знайшли порушення торгівлі, недотримання санітарних вимог – зверніться до адміністрації ярмарку, яка зобов’язана перевірити скаргу та прилавок продавця. А ще не соромтесь просити у продавців документи на продукцію. Ви маєте на це право.