
Вчені запевняють, що регулярне вживання курятини може бути причиною раку шлунково-кишкового тракту. Чи реально біле мʼясо наскільки небезпечне? Подробиці розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Вживання всього 300 грамів курятини на тиждень може підвищити ризик смерті від раку шлунково-кишкового тракту на 27%. До такого висновку дійшли італійські науковці після 20-річного дослідження. Вони проаналізували харчові звички майже п’яти тисяч дорослих і з’ясували: надмірне споживання білого м’яса, яке роками вважається "дієтичним" та "корисним", може бути навіть шкідливішим за червоне.
Чоловіки були вразливішими: за споживання понад 300 грамів птиці їхній ризик зростав у 2,6 раза. Жінки, ймовірно, захищені статевими гормонами, такими як естроген, який впливає на метаболізм поживних речовин. І хоча точних причин виникнення онкології через курятину вчені поки не називають, фахівці з харчових технологій пояснюють: ризик реальний, і справа не лише у м’ясі, а й у його обробці.
У ковбасних і м’ясопереробних виробах тваринного походження часто застосовують нітрит натрію – консервант, що надає характерного рожевого або червоного кольору. Та найбільшу загрозу становить високотемпературна обробка.
"Ковбаски гриль, якщо ви купуєте вони мають бути білі. Тому, що ви потім їх скажете за високою температурою. Якщо вони звичайного кольору – як звичайна ковбаса то ви самі собі створюєте ризик утворення нітрозамінів, які потім можуть впливати на онкозахворювання", – прокоментувала кандидатка технічних наук, доцент НУБІП України Богдана Леонова.
Саме по собі м’ясо птиці не викликає онкологію – кажуть лікарі. Ризик зростає у поєднанні з іншими чинниками – такими, як куріння, алкоголь, низька фізична активність. Також під ударом люди зі спадковою схильністю до онкології або хронічними захворюваннями травної системи.
"Якщо у вас в родині було пухлини-кишково тракту, ці пухлини часто мають генетичну спадкову схильність. Якщо вона є, то вам буде запропоновано профілактичні обстеження, це колоноскопія – це профілактичне обстеження яке дозволяє виявити рак на ранній стадії або на стадії поліпи", – розповіла клінічний онколог Юлія Новицька.
Ще один фактор, який викликає занепокоєння – це рештки пестицидів, антибіотиків та гормонів у м’ясі птиці. Але й тут думки експертів не однозначні.
"Це достатньо значний міф про перевантаження м’яса птиці антибіотиками. А гормон росту в принципі заборонені для застосування в Україні при годівлі птиці. Тому прямого впливу теж на онкозахворювання немає", – сказала Леонова.
Курятина все ж залишається кориснішою за червоне м’ясо. Вона містить вітаміни групи B, які покращують сон, знижують тривожність та підтримують нервову систему. А ще містить амінокислоти, що сприяють виробленню серотоніну, гормону щастя.
Італійське дослідження потребує подальшої перевірки, але вже зараз лікарі радять не зловживати курятиною. Варто поєднувати її з овочами, рибою або крупами. А під час вибору м’яса звертайте увагу на жир – він має бути світлим. Якщо жовтуватий – це ознака несвіжості. А ще м’ясо має бути еластичним, без запаху, і швидко повертати форму при натисканні.