
У Словаччині зафіксували масштабний спалах вірусу "Ящур". Через це уряд країни запровадив надзвичайний стан на окремих фермах. Україна вже відреагувала. Наскільки він загрозливий для людей та чи може він нашкодити українському фермерству – розповіли наші журналісти у ранковому шоу "Прокидайся!" на "Ми-Україна+".
Перші випадки зараження виявили у Словаччині 21 березня. До цього ящур реєстрували в багатьох країнах ЄС. Це гостре вірусне захворювання, що вражає парнокопитних тварин та може передаватися людині. Академік-секретар відділу ветеринарної медицини НААН Микола Мандигра зазначив, що вірус дуже заразний.
"Вірус самий дрібний із всіх відомих вірусів, йде швидке зараження і з вітром може заноситися, птахи можуть заносити, тварини, продукти тваринного походження", – сказав академік.
На початку 2025 року випадки ящуру зафіксували в Німеччині – вірус виявили у 14 буйволів. Тоді німецький уряд запровадив експортні обмеження на м’ясо-молочну продукцію, що вплинуло на бізнес. Фермери змушені зупиняти роботу, оскільки зараження призводить до повного карантину.
7 березня спалах зафіксували в Угорщині – за 500 км від кордону з Україною. Інфіковано понад 1000 тварин. Через це низка країн обмежили імпорт угорської продукції.
Начальник ветеринарної медицини Держпродспоживслужби Олексій Клименок повідомив:
"Обмеження стосуються сприятливих видів тварин, генетичного матеріалу, сировини та продукції цих тварин. Окрім обмежень ми посилили заходи на кордоні, в тому числі дезінфекція автотранспорту в пунктах пропуску, які знаходяться на кордоні з Угорщиною", – сказав Клименок.
Люди хворіють на ящур вкрай рідко. В основному вони тільки переносять вірус, кажуть фахівці. А ще ящур неабияк вражає економіку. Так у 2001 році через спалах вірусу, Велика Британія втратила понад 10 мільярдів доларів та була змушена пустити під ніж близько шести мільйонів тварин. У Південній Кореї у 2010 році через знищення поголів’я та боротьбу з хворобою витратили близько 3 мільярдів доларів.
В Україні спалахів не зафіксовано, кажуть фахівці, тож вони прогнозують, що наші фермерства не постраждають. Але високий ризик інфікування буде зберігатися найближчі 4 місяці.