
Інтерес до морських дронів знову різко виріс після того, як українські захисники почали успішно їх використовувати. Вони стали символом нової епохи війни на воді. Проте їх історія бере початок ще з часів парусного флоту та перших спроб автоматизації зброї. Подробиці розповіли у програмі "Що не так?" на телеканалі "Ми-Україна+".
Брандери існували в епоху вітрильного флоту. Їх також називали пожежні кораблі. З німецької "бранд" означає "горіти".
"Збирали якусь шхуну чи галеру, нашпиговували її вибухівкою, потім на неї збирався маленький екіпаж, налаштовували вітрила, рулі, а вона під цими вітрилами неслась в гущу ворожих кораблів", – сказав військовий експерт Павло Лакійчук.
З технічної точки зору, пращуром морського дрона можна вважати і шестову міну. Її вибуховий заряд закріплювали на кінці довгого шеста, який або тягнувся за кораблем, або, немов жало стирчав на носі. Корабель-нападник мав підійти, вдарити супротивника і швидко відступити. Такі міни активно застосовували під час громадянської війни в США, всередині 19 століття. Саме шестовою міною був озброєний перший в історії підводний човен, який потопив надводне судно.
Але що таке субмарина тих часів? Це, по суті, металева труба. З обладнання – компас. З освітлення – свічки в жерстянках. Команда – вісім сміливців, які водночас працювали і за двигун. Матроси вручну крутили колінчастий вал і так приводили субмарину в рух. 17 лютого 1861 року підводний човен "Hunley" підійшов до парового шлюпа "Housatonic" і атакував його шестовою міною.
У конструкції навіть було щось подібне до детонатора, бо човен встиг відійти. Боєзаряд у 40 кілограмів пороху розламав корабель майже навпіл. Команда човна не вижила. Він став восьмимісною труною. Винахід, який дозволить керувати платформою з боєзарядом на безпечній відстані і берегти людське життя, з'явиться тільки через 30 років.
У 1898 році Нікола Тесла на електричній виставці в Нью-Йорку продемонстрував революційний пристрій "Teleautomatics". Катер, який самостійно рухався басейном і вперше через радіохвилі з пульта, виконував прості команди. Технологію, що згодом стала основою всієї робототехніки, у той час називали "телепатією". Армія тоді новинкою не зацікавилась.
Але Тесла передбачав потенціал винаходу і дуже шкодував, що за кілька місяців до його створення закінчилася іспано-американська війна, бо ж можна було завантажити такий катер динамітом і скерувати на ворога. Нове життя старі ідеї невдовзі дала перша світова.
У 1915 році в Німеччині створили перший у світі катер-камікадзе – "Fernlenkboot". Його довжина – 13 метрів, два бензинових двигуни, бойова частина – до 700 кілограмів вибухівки. Він міг розвивати швидкість до 30 вузлів, але його дальність дії становила всього 20 кілометрів. Її обмежувала довжина кабелю, оскільки дистанційне керування здійснювалося по дротах із берегової станції. Уявіть цю катушку кабеля. Вона важила 800 кілограм.
Друга масштабна революція – це вже початок 2010-х. Її спричинив прогрес у галузі електродвигунів та літієвих акумуляторів. Безпілотники стали доступними і компактними. Свого часу від найпростіших повітряних безпілотників і дирижаблів з мінами пішли крилаті ракети, від морських човнів з вибухівкою – торпеди. Але самі по собі безпілотники теж продовжили та продовжують свій розвиток.